blog2

بررسی اپلیکیشن Quizup

By مرداد 4, 1399 مهر 10ام, 1399 No Comments
بررسی بازی موبایلی hq

بازی موبایلی Quizup

همانطور که در مقالات دیگر گفتیم در دنیای بازی های تریویا اپلیکیشن های مختلفی در سراسر جهان به وجود آمده اند، کوییز آپ یکی دیگر از نمونه های موفق جهانی است که تا کنون بیش از 10 میلیون کاربر از نقاط مختلف دنیا را به خود جذب کرده است.

Quizup یک بازی موبایلی است که در دو پلتفرم اندروید و ios عرضه شده.  که در ابتدا توسط Plain Vanilla Games شرکت ایسلندی تهیه و منتشر شد و هم اکنون توسط Glu Mobile اداره میشود. جالب است بدانید که در سال 2013 کوییزآپ با نسخه ی ios وارد بازار بازی های موبایلی شد اما بعدا یعنی در سال 2014 کوییزآپ نسخه ی اندرویدی خود را رسما در فروشگاه گوگل عرضه نمود.

معجزه ی محتوای quizup

یکی از عجیب ترین محیط هایی که تا کنون  در سبک بازی تریویا مشاهده کردم محیط کوییزآپ بوده! میپرسید چرا؟ عجیب ازین لحاظ که هر چه که یک کاربر نیاز دارد در آن قرار دارد. تصور کنید 1200 دسته بندی موضوعی با هزاران سوال! کوییزآپ مصداق بارز اصطلاح از شیر مرغ تا جان آدمیزاد است. شما میتوانید از موضوع تخصصی قطعات ماشین گرفته تا موضوع سریال هری پاتر را در این اپلیکیشن مشاهده کنید.

دقیقا به همین دلیل است که نرخ مشارکت کاربران کوییزآپ نسبت به اپلیکیشن های دیگر بسیار بالاست! شما حتی اگر سخت پسند ترین انسان روی کره زمین باشید باز هم در میان 1200 موضوع یکی از آن هارا انتخاب خواهید کرد!

جالب اینجاست که کوییز آپ همچنان در حال اضافه کردن موضوعات خود است و این مسیر را ادامه میدهد.

 

quizup-topicsمدل مسابقات

بعد از انتخاب مسابقه ی مورد نظر شما دو حق انتخاب خواهید داشت: (بازی تکنفره) single play و (رقیب شانسی)random opponent.

در حالت single play شما با رقیبی بازی نمی کنید و در حقیقت باید رکورد خود را جابه جا کنید. به این شکل که به تعداد نا محدود به شما سوال نمایش داده میشود و درصورتی که جواب صحیح را انتخاب کنید به سوال بعدی خواهید رفت، در غیر این صورت از بازی حذف میشوید.

حالت بازی با رقیب شانسی این است که برای شما از میان کاربران حاضر در اپلیکیشن به طور رندم یک رقیب انتخاب میشود و شما به رقابت با او میپردازید بعد از پایان یک دست بازی فرد  دارای بیشترین امتیاز برنده ی مسابقه اعلام خواهد شد.

گیم پلی quizup

در مسابقاتی که شما با یک حریف شانسی  بازی می کنید در هر دست تعداد 7 سوال نمایش داده میشود که هر سوال 10 ثانیه فرصت پاسخگویی و حداکثر 20 امتیاز خواهد داشت. کسب امتیاز در کوییزآپ بسسیار وابسته به سرعت عمل است چون پاسخگویی شما هر ثانیه ای که طول بکشد یک امتیاز از کل امتیازات آن سوال کسر خواهد شد. این منطق کلی مسابقات کوییزآپ است و قوانین در همه ی بخش ها برابر است و تفاوت تنها در تعداد سوالات می باشد.

بخش های اصلی کوییزآپ

quizup Multiplayer

این بخش خود به دو قسمت تقسیم میشود:

 • تورنومنت ها: در قسمت تورنومنت ها به طور هفتگی موضوعاتی مشخص می شود و شما فرصت دارید در طول هفته به کسب امتیاز بپردازید و در نهایت کاربری که بیشترین امتیاز را کسب کرده است تعدادی سکه برنده میشود. منطق تورنومنت های کوییزآپ مانند شرطبندی عمل میکند. بدین ترتیب که برای ورود تعدادی سکه از شما و رقیبتان دریافت میشود و در نهایت تعداد سکه های شما و رقیبتان به برنده تعلق میگیرد
 • مسابقات معمولی: مسابقات معمولی به این صورت است که در هر زمان که بخواهید میتوانید از میان موضوعات متنوع دسته بندی مورد علاقه خود را انتخاب کنید و بعد از آن با رقیب شانسی و یا به تنهایی به سوالات پاسخ دهید.

Daily challenges (چالش های روزانه)

در این قسمت، کوییزآپ به صورت روزانه تعدادی موضوع را معین میکند و برای کاربران چالش ایجاد میکند به این ترتیب که باید یک موضوع را با n تعداد بازی کنید و برنده شوید، در صورتی که شما این چالش را انجام دهید برنده ی تعدادی سکه ، الماس و یا دیگر شتابدهنده ها خواهید شد.  ممکن است هر روز منطق این چالش ها متفاوت باشد یعنی گاه از شما میخواهد فقط n بار بازی کنید اما گاهی شما باید هم n بار بازی کنید و هر بار هم برنده ی دور های بازی باشید!

محیط اپلیکیشن کوییزآپ

همان گونه که در تصویر مشاهده می کنید کوییز آپ از قسمت های مختلفی تشکیل شده که آیکون مورد نظر آن در navigation bar (نوار ناوبری) قراردارد.

صفحه اصلی اپلیکیشن :که شامل تورنومنت ها، چالش های روزانه و تاپیک های آن ها می باشد و شما با لمس هریک از این قسمت ها وارد آن بخش خواهید شد.

صفحه اصلی کوییزآپ

quizmart: در این قسمت کاربران می توانند واحد های پولی درون برنامه ای مورد نیاز خود از قبیل سکه، جم (الماس)، بلیط را خریداری کنند.

Topics:  قسمتی که مستقیما شمارا به دسته بندی ها میبرد و شما میتوانید دسته بندی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

Feed (صفحه رویداد ها) : این صفحه در واقع شبکه ی اجتماعی اپلیکیشن کوییز آپ است که کاربران میتوانند درون آن در قالب عکس و یا نوشته مطالب خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و با هم تبادل اطلاعات کنند.

Activity: در این قسمت نوتیفیکشن های شبکه اجتماعی و چالش هایی که در آن شرکت کرده اید نمایش داده میشود.

واحد های پولی درون برنامه ای

 • سکه (coin) : سکه معمولا برای شرکت در تورنومنت های هفتگی و همچنین خرید آواتار استفاده میشود.
 • الماس (gem) : برای استفاده از شتابدهنده های درون مسابقات مانند امکان حذف دو گزینه ی اشتباه و یا شانس دو برابر باید تعداد مشخصی الماس بپردازید.
 • بلیط (ticket) : برای ورود در برخی تورنومنت ها تنها باید تعدادی بلیط پرداخت و در برخی دیگر از آن ها بلیط و سکه هردو باید پرداخت شوند.

در quizup خبری از جایزه نیست!

خبر بد برای کسانیکه دنبال مسابقات با جایزه نقدی و یا غیر نقدی مانند جایزه گوشی موبایل و غیره هستند این است که در کمال تعجب quizup تنها جایزه ای که به برندگانش اختصاص میدهد تعدادی از واحد های پولی درون برنامه ایست مثلا تعدادی سکه ویا الماس! پس اگر به دنبال کسب درامد و یا جایزه نقدی هستید اصلا سراغ کوییزآپ نروید.

با این وجود این اپلیکیشن درامد زیادی از فروش الماس و سکه دارد! فکر میکنم اگر این اپلیکیشن در ایران عرضه میشد هرگز نمیتوانست این تعداد کاربر فعال داشته باشد و به درامد برسد. کاربران این اپلیکیشن نه برای کسب درامد و یا جایزه بلکه تنها برای سرگرمی و بالا رفتن اطلاعات عمومیشان مبالغ زیادی را صرف خرید سکه و الماس می نمایند!

ویژگی های مثبت کوییزآپ

 • دسته بندی متنوع و محتوای عالی
 • امکان دستری هرلحظه به اپلیکیشن
 • نامحدود بودن تعداد دستهایی که می توان در آن بازی کرد
 • داشتن امکان چت با رقبا
 • داشتن شبکه ی اجتماعی
 • استفاده از آیکون های جذاب و خاص برای دسته بندی ها

ویژگی های منفی کوییزآپ

 • شلوغ بودن صفحه ی اصلی و در نتیجه گیج شدن مخاطب
 • نداشتن جایزه نقدی و یا غیر نقدی
 • شرطبندی در تورنومنت ها
 • ارائه نشدن این اپلیکیشن در ایران و برخی کشورها

نتیجه گیری

به طور کلی می توان با توجه به محاسن و معایب کوییزآپ گفت که این بازی جزو بهترین های تریویا می باشد. تنها نکته ای که وجود دارد این است که تنها کسانی میتوانند از این اپلیکیشن لذت ببرند که مسلط به زبان انگلیسی هستند. و همچنین با توجه به این که quizup جایزه ای ندارد مناسب کسانی که به دنبال کسب درامد از این اپلیکیشن ها هستند نیست و صرفا مناسب کسانی است که به دنبال سرگرمی و یادگیری می باشند. از طرف دیگر به علت exclude شدن کشور ایران از مخاطبان کوییزآپ امکان استفاده از این اپلیکیشن به طور معمول برای ما وجود ندارد، مگر اینکه از طرفندهایی برای نصب استفاده کنیم، که در نهایت باز هم اجازه ی استفاده از برخی قسمت های آن را نخواهیم داشت.

اشتراک گذاری
3 4 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

کوئیزشن بزرگترین بازی محتوا محور کاملا ایرانی.

کوئیزشن با هدف اعتلای فرهنگ یادگیری جمعی و همچنین تشویق عموم مردم جامعه در سراسر ایران عزیز به ارتقای سطح معلومات خود خلق شده است.

در این مسیر کوشیده‌ایم با در نظر گرفتن طیف وسیعی از سلایق کاربران و ارائه دسته‌بندی‌های جذاب و متنوع و همچنین برگزاری مسابقات هیجان‌انگیز و عادلانه، بهرترین تجربه کاربری را برای آن‌ها فراهم آوریم.

مشتاقانه آماده شنیدن نظرات و پیشنهادات ارزنده شما هستیم.

E-Mail: Info@Quiztion.ir

تمامی حقوق کوییزشن متعلق به شرکت رایان توسعه فن آوا می‌باشد. | © 2019 Quiztion