blog2

Trivia

By دی 24, 1398 مهر 10ام, 1399 No Comments

منظور از trivia و مسابقات trivia چیست؟

Triviaنوعی مسابقه است که در آن از شرکت کنندگان (که می توانند به صورت جداگانه یا در یک تیم بازی کنند) در مورد موضوعات مختلف سؤال می کنند و آنها باید تا حد امکان به سوالات پاسخ صحیح دهند. مسابقات Trivia گاهی به عنوان بخشی از رویدادها ، مهمانی ها و به عنوان سرگرمی برگزار می گردد. به طور معمول رقابت ها در تیم ها برگزار می شوند و تیمی که امتیاز بالاتری کسب کند،  برنده می شود.

شاید جالب باشد که بدانید از لحاظ لغوی تریویا (trivia) به معنای چیزهای بی اهمیت است! در حقیقت این یعنی چیزهایی که دانستن آن حیاتی نیست را در قالب سوال در می آورند. البته ناگفته نماند که در عصر اطلاعات، هیچ نوع اطلاعاتی بی اهمیت نیست!

و همچنین امروزه در مسابقات و پلتفرمهای ارائه دهنده ی در هر زمینه و موضوعی این مسابقه ها را برگزار میکنند و در حقیقت این نوع مسابقات در سبک دانستنی های عمومی و تخصصی قرار گرفته اند. اما به علت اینکه در گذشته این مسابقات را تریویا میخواندند، اکنون هم به این نام شهرت دارد.

 

شیوه ی مسابقات تریویا (دانستنی ها)

این سبک بازی علاوه بر اینکه از مزیت بهبود و گسترش دانش در زمینه های مختلف مانند اطلاعات عمومی یا در زمینه های خاص تر برخوردار است ، موجبات تفریح و سرگرمی شرکت کنندگان را نیز فراهم می کند. اغلب در این مسابقات جوایزی را برای برندگان نهایی تعیین خواهد شد اما ممکن است گاهی اینگونه نباشد و صرفا برای ایجاد سرگرمی اتفاق بیفتد. به طور کلی هدف اصلی مسابقات trivia ایجاد رقابت سالم بین شرکت کنندگان و تفریح و سرگرمی است.

مسابقات trivia تنها از طریق اپلیکیشن های گیم اتفاق نمی افتد. سالهاست این نوع مسابقات با عنوان مسابقات تلفنی و تلوزیونی عرضه می شوند. در حقیقت سبک مسابقات تلوزیونی تریویا است. بعد از پیشرفت موبایل های همراه و فراهم آمدن بستر مناسب اینترنت به مرور این مسابقات بیشتر در قالب اپلیکیشن های موبایلی عرضه شدند. یکی از مزیتهای مسابقات trivia بر بستر گوشی های همراه نسبت به مسابقات تلوزیونی این است که تعداد زیادی از کاربران می توانند به صورت هم زمان در این مسابقات شرکت کنند. همچنین فقط با در دسترس بودن اینترنت می توانند در هرجا که هستند با یکدیگر رقابت کنند.

همانطور که گفته شد پرسش و پاسخ مسابقات Trivia می تواند در هر زمینه ای باشد و همین موضوع این مسابقات را برای مخاطبین با سلایق  گوناگون سازگار می کند.  حتی این سوالات می تواند در مدارس و دانشگاه ها برای کمک به پیشرفت مهارت های زبانی و آزمایش سطح دانش و مهارت مورد استفاده قرار گیرد.

 

مزایای بازیها و مسابقات تریویا

در علم پزشکی اثبات شده که با افزایش سن سرعت ذهن کاهش می یابد. اگر ما مغز خود را آموزش و تمرین ندهیم ، یادآوری ، تمرکز و یادگیری مهارت ها و اطلاعات جدید برای ما سخت تر می شود. حتی امکان ابتلا به زوال مغز و فراموشی در  ما افزایش می یابد.

یکی از راه های تمرین دادن مغز شرکت در مسابقاتی که ذهن را به کار می اندازند می باشد. چالش تفکر و یافتن پاسخ صحیح می تواند به جلوگیری از پیشرفت سریع روند پیری و تنبلی مغز کمک کند.

روانشناسان سرگرمی هایی مثل مسابقات سوال و جواب را نوعی ورزش مغز می نامند.

 • بهبود دانش

اگرچه قابلیت های یادگیری ما با گذشت زمان رو به وخامت می گذارد ، اما می توانیم مغز خود را آموزش داده و از نظر شکل حفظ کنیم تا بتوانیم اطلاعات را بهتر حفظ کنیم. پاسخ به سؤالات تریویا به ما کمک می کند بدون اینکه متوجه شویم دانش خود را بهبود بخشیم و گسترش دهیم. اگر توجه کنید آموزش مطالب اگر توام با سرگرمی باشد بیشتر  تاثیر دارد و ماندگار تر خواهد شد. اگر توجه کنید کتابهای درسی مدارس هم امروزه بیشتر به سمت آموزش همراه با سرگرمی گرایش خواهد داشت و در حال جایگزین کردن آن با سیستم سنتی و خشک قدیمی می باشد.

در قدیم هم یاد گیری و حفظ برخی مطالب درسی بدون ساخت شعر و یا جملات قافیه دار ممکن نبود. به یاد دارم برای یادگیری افعال عربی در سالهای دبیرستان جملات قافیه دار زیادی را در جزوه خود نوشته بودم. مانند « انما، اینما اذا… آهای رضا دو قولو بزا» ? این است که بعد از سالها که از یادگیری درس عربی گذشته هنوز این ضمایر در خاطرم نقش بسته. یا برای یادگیری حروف صدا دار انگلیسی از یک آدمک استفاده میشد. ناگفته نماند که هنوز هم برای به کار بردن آن آدمک را در ذهن خود تصور می کنم.

در حقیقت بازی دانستنی ها علاوه بر ایجاد سرگرمی به سادگی اطلاعاتی را در موضوعات مختلف در ذهن ما جای می دهد و به جای ساعت ها حفظ کردن مطالب مختلف میتوانیم در قالب یک مسابقه موضوعات جدیدی را بیاموزیم.

 • هوش سیال

هوش سیّال، قابلیت تفکر و استدلال انتزاعی و حل مسائل است. این قابلیت مستقل از یادگیری، تجربه و آموزش در نظر گرفته می‌شود. نمونه‌هایی از به کارگیری هوش سیّال عبارت است از حل معماها و دستیابی به راهبردهای حل مساله.

مغز ما یک ماشین مهندسی واقعی است که قادر است با بسیاری از موقعیت ها سازگار شود ، از جمله یادگیری و ایجاد اتصالات عصبی جدید برای جابجایی اطلاعات جدید. هنگامی که به سؤالات تریویا پاسخ می دهیم مغز ما با بازی سازگار میشود و زمانیکه سؤالات بیشتری به ما پاسخ می دهد ، بیشتر می خواهیم بازی را ادامه دهیم. این نوع بازی ها به سرعت یادگیری و جمع آوری اطلاعات مغز کمک شایانی می نماید. در واقع با انجام این بازی ها ، ما مغز خود را عملیاتی می کنیم و باهوش تر و سریع تر به آن پاسخ می دهیم.

 • کاهش سطح کورتیزول

آزمونها و مسابقات همچنین می توانند برای کاهش سطح کورتیزول (هورمون استرس) مفید باشند و در نتیجه توانایی های تمرکز ، یادگیری و تفکر ما را تقویت می کند. و به ما کمک می کند در مسائل روزمره در زندگی شخصی یا کاری با آرامش بیشتری عمل کنیم.

 • آموزش متقابل

سوالات چیزهای بی اهمیت می تواند موضوعات مختلفی از جمله بهداشت ، تاریخ ، ورزش ، جغرافیا یا ریاضی را در بر گیرد. هر موضوعی که تصور کنید قابل قبول است. من حتی یک بار مسابقه ی تریویا با دسته بندی جنگ ستارگان بازی کردم! از آنجا که ما به طور همزمان در مورد مباحث مختلفی فکر می کنیم ، ذهن ما باید سخت تلاش کند تا توانایی ، حافظه و منطق لازم برای رسیدگی به همه این موضوعات را بطور همزمان داشته باشد. به این کار “آموزش متقابل” گفته می شود ، به این معنی که وقتی مباحث مختلف را همزمان مطالعه می کنیم ، آنها را بهتر از آنکه بخواهیم جداگانه یاد بگیریم ، به خاطر می آوریم. مغز ما موجودی بسیار بسیار خاص و پیچیده است.

 • افزایش روحیه و اعتماد به نفس

پاسخ به سؤالات تریویا (و خصوصاً پاسخ دادن به آنها به درستی) می تواند ما را بسیار خوشحال کند. رقابت دوستانه می تواند روحیه ما را تقویت کند ، روحیه ما را افزایش داده و به طور کلی باعث می شود احساس خوبی داشته باشیم. وقتی برنده می شویم احساس رضایت را تجربه می کنیم و هورمون هایی در بدن ترشح می شود که باعث بهبود عملکرد مغز خواهد شد. بنابراین ، اگر هنوز مسابقات تریویا را تجربه نکردید کافیست یکبار امتحانش کنید، مطمئن باشید دوست همیشگیتان خواهد شد. با شرکت در این بازی ها به غیر از تفریح ​​و یادگیری مطالب جدید ، مغز خود را قدرتمندتر خواهید کرد!

 

سناریوی مسابقات در  game app trivia و یا اپلیکیشن های بازی سبک تریویا چیست؟

اپلیکیشن هایی که تا کنون در این حوزه به وجود آمده اند، در چند حالت مختلف مسابقات را ارائه می کنند. تعدادی از آنها به صورت دسته جمعی برگزار می شوند به این ترتیب که در تاریخ و ساعتی مشخصی کاربران به طور همزمان وارد مسابقه خواهند شد و به تعداد معینی سوال پاسخ می دهند و در انتهای مسابقه با توجه به امتیازات، نفرات اول تعیین میشوند.

در این مدل از مسابقات چگونگی تعیین امتیازات مربوط به پاسخ صحیح یا نادرست و همچنین تعداد سوالات به صورت سلیقه ای تعیین می گردد. و اغلب دارای جوایز نقدی و غیر نقدی که از پیش تعیین شده است، می باشد.

لازم به ذکر است این مدل از مسابقات به دو شکل مختلف ارائه می گردد، ممکن است این مسابقه به کمک یک مجری  و یا بدون مجری و صرفا با نمایش سوالات برگزار گردد.

از دیگر مدل های برگزاری مسابقات تریویا حالتی است که هیچ محدودیتی در زمان شرکت در مسابقات وجود ندارد یعنی کاربران هر زمان که بخواهند در این مسابقات شرکت می کنند و به کسب امتیاز می پردازند، این مسابقات ممکن است بین دو یا چند نفر صورت گیرد.

اکثر این مسابقات فقط برای سرگرمی و تفریح اتفاق می افتند و شما تنها با شرکت در این مسابقات هم تفریح خواهید داشت و هم به دانش خود می افزایید و با کسب امتیاز رتبه ی شما در جداول رده بندی بالا خواهد رفت.

گاهی اوقات ممکن است app game  های تریویا مجموعه ای از این مسابقات را ارئه دهند در حال حاضر اپلیکیشن کوئیزشن مفختر است که تمام مدل های برگزاری مسابقات را به کاربرانش ارائه می نماید.

برای آشنایی بیشتر می توانید سری به مقاله ی معرفی اپلیکیشن بزرگ کوییزشن بزنید.

 

معروف ترین اپ گیم های تریویا در دنیا

 • 94%
 • Quiz up
 • HQ
 • Trivia crack2
 • Quiz duel
 • Trivial quiz
 • Jeopardy

لازم به ذکر است اپ گیم های دیگری هم در این سبک وجود دارند اما تقریبا مشابه اپلیکیشن های بالا هستند.

اگر دوست دارید بیشتر با این گیم ها و شرایط مسابقات آشنا شوید به مقالات مربوط به نقد و بررسی هر کدام مراجعه نمایید.

 

آیا اپ گیم های سبک تریویا در ایران هم وجود دارند؟

چند سالیست در ایران تعدادی اپلیکیشن در این زمینه فعالیت می کنند که البته متاسفانه اغلب کپی ضعیفی از نمونه های خارجی می باشند و خلاقیت و نو آوری ای در آنها رخ نداده است. و می توان گفت هیچکدام کامل و بی نقص نیستند.

خبر خوب این است که اپلیکیشن بزرگ کوئیزش سعی داشته نسخه ی کامل و بدون نقصی از این سبک مختص ایرانیان عزیز ارائه دهد.

نظرات و تجربیات خود را در ارتباط با این سبک از بازی با ما در میان بگذارید

اشتراک گذاری
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

کوئیزشن بزرگترین بازی محتوا محور کاملا ایرانی.

کوئیزشن با هدف اعتلای فرهنگ یادگیری جمعی و همچنین تشویق عموم مردم جامعه در سراسر ایران عزیز به ارتقای سطح معلومات خود خلق شده است.

در این مسیر کوشیده‌ایم با در نظر گرفتن طیف وسیعی از سلایق کاربران و ارائه دسته‌بندی‌های جذاب و متنوع و همچنین برگزاری مسابقات هیجان‌انگیز و عادلانه، بهرترین تجربه کاربری را برای آن‌ها فراهم آوریم.

مشتاقانه آماده شنیدن نظرات و پیشنهادات ارزنده شما هستیم.

E-Mail: Info@Quiztion.ir

تمامی حقوق کوییزشن متعلق به شرکت رایان توسعه فن آوا می‌باشد. | © 2019 Quiztion