blog

تاثیر بازی های کامپیوتری روی مغز

By آبان 10, 1399 مهر 15ام, 1400 No Comments
تصویر سه کودک درحال بازی کردن با پلی استیشن

تاثیر بازی های کامپیوتری روی مغز

پیشرفت روز افزون تکنولوژی در طی سالها، باعث شده که بازی های کامپیوتری طرفداران خاص خودشان را داشته باشند. همانطور که میبینید، تعداد افراد علاقه مند به این بازی های دیجیتالی،روز به روز بیشترمیشود. همه ی ماراجع به فواید و مضرات بازی های آنلاین کامپیوتری شنیده ایم. بازی های کامپیوتری و تاثیراتشان روی مغز – به ویژه در کودکان و نوجوانان-  یکی از موضوعاتی است که همیشه مورد توجه محققان و روانشناسان بوده است .علاوه بر محققان، این مساله، دغدغه ی امروز بسیاری از خانواده ها است؛ اینکه این بازی ها فقط مخرب هستند یا نکات مفیدی هم دارند؟

در ادامه ، با بررسی آزمایشات و تاثیرات مفید و مخرب بازی های آنلاین، به سوال بالا پاسخ خواهیم داد.

تاثیرات مثبت بازی های کامپیوتری:

افزایش حجم مغز

 

 

تصویری فانتزی از مغز انسان

تحقیقات نشان میدهند بعضی از بازی های کامپیوتری که دارای تغییرات زیادی در طول بازی هستند، باعث گسترش و حجم بیشتر ماده خاکستری مغز می شوند.ماده خاکستری لایه ای از مغز است که قسمت بیرونی مغز و مخچه را در بر می گیرد؛ گسترش این ماده به یادگیری بهتر کمک می کند.

بخش دیگری ازمغز که بازی های کامپیوتری روی آن تاثیر می گذارد، قسمت جلوی پیشانی است.این بخش وظیفه ی تصمیم گیری، حل مساله، برنامه ریزی، کنترل حرکات اندام ها و نبض را برعهده دارد.در بازی های آنلاین کامپیوتری و موبایلی، سرعت عمل نقش مهمی را ایفا می کند و گیمرها باید در کوتاهترین زمان، بهترین تصمیم را بگیرند. با تمرین عکس العمل های سریع در طی بازی، آنها می توانند این موضوع را در اتفاقات روزانه هم پیاده کنند و سرعت و دقت را در برنامه های روزانه خود به طور همزمان به کار گیرند.

مطالعات دانشمندان در زمینه بازی های کامپیوتری بیانگر این است که این بازی ها باعث افزایش حجم مغز، هماهنگی بدن و حرکات، افزایش قدرت حافظه و افزایش توانایی حل مسئله میشوند.

همچنین بازی های کامپیوتری به درمان نارسایی ها و آسیب های مغزی کمک می کنند.

پیشگیری از آلزایمر و جلوگیری از زوال عقل

 

تصویر مادری که چهره فرزندش را درست نمیبیند

ماده خاکستری رنگ که در قسمت قبل به آن اشاره شد، علاوه بر یادگیری بهتر، به تقویت حافظه هم کمک می کند.تحلیل رفتن این ماده در سنین بالا در نهایت منجر به زوال عقل و بیماری هایی مانند آلزایمر می شود.

تحقیقات اخیر دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا نشان میدهد، بازی های کامپیوتری سه بعدی از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کنند.

در این تحقیق افراد به دو گروه تقسیم شدند، گروه اول به مدت دو هفته، هر روز نیم ساعت سرگرم بازی های کامپیوتری دو بعدی بودند و گروه دوم به انجام بازی های سه بعدی در طی همین مدت زمان مشغول بودند.قبل و بعد از انجام آزمایش، از تمامی شرکت کنندگان تست حافظه سنجی گرفته شد.بعد از دو هفته، طبق بررسی های انجام شده ، گروهی ازگیمرها که بازیهای دو بعدی انجام میدادند، پیشرفت قابل توجهی در عملکرد ذهنی و مغزی شان رخ نداده بود، ولی افراد شرکت کننده در بازی های سه بعدی تا 12% عملکرد مغزی بهتری داشتند.در نگاه اول شاید 12% عدد چشمگیری نباشد، اما جالب است بدانید در سنین 45 تا 70 سالگی قدرت حافظه انسان ، 12% کاهش می یابد.

پویا نگه داشتن ذهن و جلوگیری از تحلیل رفتن بافت مغزی، از جمله فواید بازی های ویدیویی (سه بعدی) است.

 افرایش سرعت تصمیم گیری

 

تصویری از فردی در حال تصمیم گیری راهِ درست

در بسیاری از مواقع، لازم است بتوانیم خیلی سریع به اتفاقات پیرامونمان واکنش نشان دهیم و بهترین تصمیم را در موقعیت های حساس بگیریم، به طوری که دقت و سرعت را در کنارهم داشته باشیم.  برای مثال رانندگی یکی از مواردی است که احتیاج به تصمیم گیری سریع و سرعت عمل، در لحظه دارد و تعلل در تصمیم گیری میتواند منجر به تصادف یا خسارت شود.

در بازی های آنلاین موبایلی و کامپیوتری کند بودن در تصمیم گیری، حذف شدن از بازی را در پی دارد؛ در نتیجه کسی که مشغول بازی است برای اینکه از دور مسابقه حذف نشود و بهترین امتیاز را در مقایسه با رقبایش کسب کند، باید بتواند به سرعت بهترین تصمیم را بگیرد.

تحقیقات بیان می کنند افرادی که با بازی های آنلاین موبایلی یا کامپیوتری سر و کار دارند، در مقایسه با دیگر افراد، سریع تر به اتفاقات پیرامون خود واکنش نشان میدهند. جالب اینجاست که این افزایش سرعت، با دقت زیاد همراه است!

اگر مرتب در تصمیم گیری های روزانه خود دچار تردید هستید یا حتی برای انتخاب غذای خود در رستوران باید مدت زیادی فکر کنید! بازی های آنلاین گزینه مناسبی برای تمرین هستند.

مثلا درسبک بازی های تریویا( کوئیزی)، شما باید طبق استاندارد بین المللی در کمتر از 10 ثانیه به سوال مطرح شده پاسخ دهید. اگر روزانه وقت کمی را به این سبک بازی ها اختصاص دهید، در بلند مدت به وضوح تاثیر آن را روی تصمیم ها و دقت خود حس میکنید.

 وادار شدن ذهن به فعالیت مداوم

 

تصویر فانتزی از فعالیت های مختلف در ذهن یک خانم

حتما بدن دردِ بعد از ورزش، پس از یک وقفه ی طولانی را تجربه کرده اید؛ یا ممکن است بعد ازنیم ساعت پیاده روی از نفس افتاده باشید! این به این دلیل است که بدن شما مدام در استراحت بوده وعادت به فعالیت ندارد. اگر شما از جسم خود کار نکشید، پس از مدتی عضلاتتان تحلیل میروند و ضعیف میشوند.

ذهن هم مثل جسم، به فعالیت مدام احتیاج دارد تا دچار زوال نشود. هرچه بیشتر از مغزتان کار بکشید، دوران میانسالی راحت تری خواهید داشت؛ چرا که ذهنتان دائما فعال است و به جای استراحت، مثل ساعت برایتان کار میکند!

راه های زیادی وجود دارد تا مدام ذهن شما را به چالش بکشد،روش هایی مثل حل جدول سودوکو، حفظ کردن شماره تلفن، حل معادلات ریاضی؛ اما یکی از ساده ترینروش ها، بازی های آنلاین هستند.البته بیشتر، بازی های فکری و سوال و جواب (تریویا) در این دسته جا دارند. چرا که برای پاسخ به سوالات مختلف در دسته بندی های متفاوت، شما باید از ذهن خود، کار بکشید؛ در واقع وقتی مشغول این بازی ها هستید نه تنها باید مغز را وادار کنید تا از اطلاعات گذشته استفاده کند و پاسخ درست را انتخاب کند، بلکه با متوجه شدن پاسخ های درست، اطلاعاتی به ذهن شما وارد میشود و ذهن شما باید این اطلاعات ورودی را نیز پردازش کند.این ورودی و خروجی اطلاعات از مهم ترین دلیلِ مزایای این بازی ها برای ذهن است.

لینک زیر به شما کمک میکند تا اطلاعات جذابی از این سبک بازی ها، به دست آورید.

تاثیرات منفی بازی های کامپیوتری:

  مشکلات بینایی

 

 

تصویری سیاه سفید از چشم داخل تلویزیون

امروزه با گسترش فناوری و بازی های گوناگونِ کامپیوتری، تنها بزرگسالان شاغل نیستند که به بیماری های چشمی مبتلا می شوند، بلکه همه ی کسانی که بیش از حد، به مدت طولانی و مداوم به صفحه موبایل یا کامپیوتر نگاه میکنند ، درگیر این مشکل هستند. طبیعی است که گیمرها هم به خاطر علاقه زیاد و بازی طولانی مدت، از این قاعده مستثنی نیستند. هرچه نور محیط و سایز صفحه نمایشگر نامناسب تر باشد، بروز این مشکلات بیشتر است.

به بیماری های چشمی و بینایی که در اثر کار با کامپیوتر ایجاد می شود، سندروم بینایی رایانه ای گفته میشود. حدودا  3 تا 4  درصد از افرادی که با کامپیوتر کار می کنند به این بیماری دچار میشوند وبا گسترش تکنولوژی و استفاده از لپ تاپ و موبایل حتی در زمان استراحت، این درصد در حال افزایش است.

کار کردن با این تکنولوژی ها، مستلزم فعالیت زیاد عضلات چشم است؛ زیرا صفحه نمایش آنها مدام در حال تغییر کنتراست، چشمک زدن و ارسال اشعه ی خیره کننده است.

گوشه گیری در اجتماع و خانواده

 

 

تصویری از موبایل هایی مثل قایق و افرادی که بر آن سوار هستند

دنیای تکنولوژی این روزها زندگی خیلی از افراد را تحت تاثیر قرار داده است.این جذابیت در تکتولوژی، فناوری و بازی های مختلف باعث شده که افراد خانواده بیشتر وقت خود را صرف تماشای تلویزیون کنند؛ یا مشغول بازی های موبایلی یا کامیوتری شوند.همین موضوع باعث دورتر شدن افراد خانواده از یکدیگر و بی حوصله شدن آنها برای گفتگو یا فعالیت های دسته جمعی می شود.

در اجتماع هم کودکان و نوجوانانی که بیشتر زمان خود را صرف بازی های رایانه ای می کنند، منزوی تر شده و نمی توانند با دیگران در محیط پیرامون شان ارتباط برقرار کنند؛ به همین دلیل اکثر آنها تنهایی را به حضور در جمع ترجیح میدهند.

  مشکلات اسکلتی-عضلانی

 

 

تصویری فانتزی از دکتر ها در حال معاینه ستون فقرات

یکی از رایج ترین تاثیرات مخرب بازی های کامپیوتری و موبایلی در طولانی مدت برای کودکان، مشکلات اسکلتی و عضلانی است. این مشکلات شامل کمردرد، گردن درد و درد مفاصل به خصوص مفاصل شست دست میباشند.

همچنین به علت اینکه اکثر افراد به طریقه نشستن خود توجه نمیکنند و یا برای مدت طولانی به شکل ثابتی می نشینند، مشکلات ستون فقرات و کمردرد بین این افراد رایج است.

   افزایش میل به خشونت

 

 

تصویر پسری عصبانی در حال بازی با موبایل

بازی های رایانه به شکل های گوناگونی طراحی و به بازار عرضه شده اند. یکی از این بازی های پرطرفدار- خصوصا میان پسران نوجوان_ بازی های جنگی هستند. در بازی های جنگی گیمرها باید برای رسیدن به مرحله ی بعد، با نیروهای دشمن بجنگند و آنها را شکست دهند.

مداومت در بازی های این چنینی، فرزندان را جنگجو و پرخاشگر می کند؛ زیرا خشونت جزء جدا نشدنی این بازی ها است.

برخی از چهره های معروف هالیوود، در این بازی ها به عنوان قهرمانانی قوی و شکست ناپذیر ظاهر میشوند؛ این چهره های قهرمان در دنیای بازی ها، پس از مدتی به الگوهایی واقعی در زندگی کودکان و نوجوانان تبدیل میشوند.

 

تغییر، جزء جدایی ناپذیر این روزها است، اما این تغییرات برای همه یکسان نیستند. بازی های رایانه ای و پیشرفت آنها یکی از این تغییرات است که برای دوستداران بازی ها مثبت، و برای والدین یا کسانی که با یکی از این گیمرها در ارتباط باشند، منفی است. در این موضوع همیشه شاهد افرادی هستیم که قصد دارند کسانی که اهل بازی نیستند را متقاعد کنند وازمزایای این بازی ها بگویند؛ در مقابل والدین نگران یا افرادی هستند که اعتقاد برمضر بودن این بازی ها دارند.

در این مقاله سعی کردیم از هر دو دیدگاه این موضوع را بررسی کنیم؛ در این میان چیزی که مشخص است این است که هیچ چیز خوب یا بدِ مطلق نیست و این توانایی افراد در برقراری تعادل است که جنبه های مثبت یا منفیِ هرچیزی را برای ما پدیدار میکند.

برای مثال بازی هایی هستند که ممکن است درطولانی مدت روحیه افراد را خشن کنند؛ در مقابل برخی بازی ها تک نفره هستند که رقابت زیادی درآنها وجود ندارد وفضای به نسبت آرامی دارند. هر کدام از این دو سبک بازی در طولانی مدت میتواند در روحیه افراد تاثیر بگذارد؛ پس حفظ تعادل وتنوع در آنها بسیار مهم است.

البته که بازی ها، سبک های بسیاری دارند و در بعضی از این سبک ها، این تعادل به خودیِ خود تا حدی رعایت شده است.

برای مثال بازی های سبک تریویا. این سبک از بازی ها به خاطر داشتن رقیب های آنلاین و شانسی، دارای فضای رقابتی هستند؛ از طرفی هیجان این بازی ها انکارناپذیراست و این به خاطر مهلت اندک در هر راند از بازی است؛ از زاویه ای دیگر این بازی ها معمولا دسته بندی های متفاوتی دارند و به شما این امکان را میدهند تا وقت خود را در بازی صرف همان موضوعی کنید که دوست دارید! تمامی این موارد باعث شده تا این سبک از بازی های کوئیزی این روزها محبوبیت زیادی داشته باشند. البته که تا چندین سال پیش دوستداران این بازی ها در ایران به خاطر محدودیت های جغرافیایی  فضای مناسبی برای این بازی ها نداشتند، اما امروزه شاهد پیشرفت این سبک بازی های کوئیزی در ایران هستیم.

در آخر اینکه امیدواریم کودکان و نوجوانان در بستری مناسب، آموزنده و با نشاط، با لذت بردن از بازی های گوناگون، بتوانند هوش و خلاقیت خود را تقویت کنند.

اشتراک گذاری
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

کوئیزشن بزرگترین بازی محتوا محور کاملا ایرانی.

کوئیزشن با هدف اعتلای فرهنگ یادگیری جمعی و همچنین تشویق عموم مردم جامعه در سراسر ایران عزیز به ارتقای سطح معلومات خود خلق شده است.

در این مسیر کوشیده‌ایم با در نظر گرفتن طیف وسیعی از سلایق کاربران و ارائه دسته‌بندی‌های جذاب و متنوع و همچنین برگزاری مسابقات هیجان‌انگیز و عادلانه، بهرترین تجربه کاربری را برای آن‌ها فراهم آوریم.

مشتاقانه آماده شنیدن نظرات و پیشنهادات ارزنده شما هستیم.

E-Mail: Info@Quiztion.ir

تمامی حقوق کوییزشن متعلق به شرکت رایان توسعه فن آوا می‌باشد. | © 2019 Quiztion