blog

موسیقی در اندیشه های مختلف

By مهر 21, 1399 آبان 3ام, 1399 No Comments
موسیقی

موسیقی در اندیشه های مختلف

موسیقی آن دسته از صوت ها هستند، که نظم و ساختار دارند. ترکیب سکوت و اصوات با زیر و بمی مشخص، موسیقی را ایجاد میکند. برخی از افراد، موسیقی را بیان احوالات درونی به کمک اصوات میدانند.

به گفته ی بتهوون، نابغه ی موسیقی جهان (آنجا که زبان از گفتن باز میماند، موسیقی آغاز میشود) به طور قطع موسیقی، تنها یک هنر شنیداری نیست بلکه نشان دهنده ی آداب، رسوم و پیشینه ی یک ملت است.

در مکتب های گوناگون، موسیقی جایگاه بخصوصی دارد و به اشکال گوناگون از آن استفاده میشود.

موسیقی از دید افلاطون

افلاطون در کتاب جمهوری خود یک آرمان شهر را به تصویر میکشد، او تمام ریزه کاری های یک دنیای ایده آل و جایگاه همه ی عناصر را مشخص کرده است.

در این کتاب، افلاطون بیان کرده که موسیقی نقش مهمی در آموزش کودکان دارد و باید جزو دروس اصلی قرار گیرد.

دلیل این نظر افلاطون آن است که موسیقی به واسطه ی نظمی که دارد، سبب نظم بخشیدن به ذهن انسان میشود و ذهن انسان را از آشفتگی خارج میکند.

افلاطون اولین فیلسوفی است که با جزییات در مورد موسیقی حرف زده و نظر خود را در مورد جایگاه آن در جامعه بیان کرده است.

موسیقی در اندیشه فنگ شویی

فنگ شویی، یک مکتب فلسفی در چین باستان است. فنگ شویی بر اساس نظم و هماهنگی، راه هایی را به انسان ارائه میدهد تا با سلامتی و روحیه ی خوب زندگی کند.

در فنگ شویی به انرژی، (چی)  chi گفته میشود؛ چی در برخورد با بی نظمی، انباشته میشود و انرژی مخرب ایجاد میکند. برای آنکه چی در جریان باشد باید نظم ایجاد کرد.

در فنگ شویی، اعتقاد بر آن است که ما با ایجاد انرژی سازنده بر زندگی خود و دیگران تاثیر مثبت میگذاریم و این انرژی موجب موفقیت ما در زندگی خواهد شد.

موسیقی به واسطه ی نظمی که در اصوات آن وجود دارد، سبب ایجاد انرژی های مثبت میشود. به عنوان مثال، در نپال که در جنوب چین قرار دارد از سازی به نام کاسه تبتی برای فنگ شویی استفاده میشود.

در فنگ شویی، از کاسه تبتی که به آن کاسه ی موزون هم گفته میشود، برای تبدیل انرژی های منفی به انرژی مثبت استفاده میشود.

روش استفاده از این کاسه به گونه ای است که باید در و پنجره ها را باز کنید و کاسه را کف دست خود قرار دهید؛ سپس با چوبکی به آن ضربه بزنید و چوب را به صورت ساعت گرد روی لبه ی کاسه بگردانید.

در این حالت، صدایی ایجاد میشود که آرامش بخش است و گفته میشود این ارتعاشات، انرژی مثبت در محیط ایجاد میکند .

موسیقی در یوگا

یوگا مکتبی فلسفی است که در هند، پدید آمده و در آن ارتعاشات پایه و اساس خلقت هستند. در یوگا اعتقاد بر آن است که با تزکیه نفس میتوان امواج ذهن خود را کنترل کرد و با تمرکز بر نقاط مختلف بدن میتوان به آن احاطه پیدا کرد؛ اینگونه با هماهنگی روح و جسم میتوان به تعادل رسید.

یوگا راهی برای تسکین درد های جسمی، روحی و روانی است. این امکان توسط تمرکز و تسلط بر ذهن به همراه موسیقی وجود دارد. در یوگا اعتقاد بر آن است که موسیقی مناسب، با باز کردن چاکرا ها، عملکرد آنها را بهبود میبخشد.

موسیقی باعث ایجاد آرامش میشود و با ایجاد انرژی های مثبت در بدن روحیه را بالا میبرد و همچنین ذهن را متمرکز میکند.

موسیقی از منظر روانشناسی

علم روانشناسی، سال هاست که به تاثیر مثبت موسیقی بر آدمی اذعان داشته است. عصب شناسی موسیقی، یک بحث تخصصی در این زمینه است.

طبق تحقیقات انجام شده موسیقی آرامش میدهد، مشکلات بی خوابی را بهبود میبخشد، درد را کاهش میدهد، استرس را کاهش میدهد، روحیه را بهتر میکند و علائم افسردگی را از بین میبرد.

موسیقی همانند دیگر صدا ها به صورت امواج به گوش میرسد و از راه گوش، توسط نورون ها به مغز مخابره میشود. مغز و سیستم عصبی انسان برای تشخیص موسیقی از سر و صدا ساخته شده است.

برای مطالعه ی تاثیر موسیقی بر مغز در تحقیقات از MRI ، تومو گرافی و PET(تصویر برداری با مواد رادیواکتیو)استفاده میشود. طبق تحقیقات انجام شده بخش های مختلفی در مغز، وظیفه ی تحلیل موسیقی را بر عهده دارند.

یک منطقه در لوب گیج گاهی برای درک احساس ملودی، آکورد و هماهنگی وجود دارد؛ بخش تایبرو در مغز تفاوت یک نت که توسط سازهای مختلف اجرا میشود را تشخیص میدهد؛ مخچه ریتم را پردازش میکند و لوب فرونتال محتوای عاطفی را تحلیل میکند.

موسیقی در زندگی انسان امروز

در دنیای امروز، موسیقی جزء جدایی ناپذیر زندگی است. ا‌کنون موسیقی علاوه بر هنر و بیان اعتراض های قشری از جامعه برای مقاصد تبلیغاتی نیز استفاده میشود.

تمام فیلم های تبلیغاتی در رسانه و شبکه های مجازی همراه موسیقی اجرا میشوند و گاهی موسیقی این تبلیغات از تصویر آن ماندگار تر است.

امروزه کمتر کسی را پیدا میکنیم که به هیچ یک از سبک های موسیقی علاقه نداشته باشد و از آن لذت نبرد. علاوه بر لذت گوش کردن به موسیقی تئوری موسیقی نیز بخش عظیمی از این هنر است.

سال هاست که بخشی از موسیقی که شامل قواعد، اصطلاحات و نحوه اجرای آن است تئوری موسیقی نامیده شده و به صورت علمی جداگانه مورد بررسی قرار میگیرد.

اگر علاقمند به تئوری موسیقی و همچنین یک دنبال کننده ی آثار موسیقی باشید میتوانید در دسته بندی ساز و آواز اپلیکیشن کوییزشن در حوزه ی مورد علاقه ی خود رقابت کنید و از آن لذت ببرید.

این بخش از اپلیکیشن برای طرفداران موسیقی طراحی شده و شامل سوالات تئوری و همچنین سوال هایی برای شنوندگان موسیقی است.

برای شناخت بیشتر مقاله معرفی اپلیکشن بزرگ کوییزشن را مطالعه کنید

اشتراک گذاری
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

کوئیزشن بزرگترین بازی محتوا محور کاملا ایرانی.

کوئیزشن با هدف اعتلای فرهنگ یادگیری جمعی و همچنین تشویق عموم مردم جامعه در سراسر ایران عزیز به ارتقای سطح معلومات خود خلق شده است.

در این مسیر کوشیده‌ایم با در نظر گرفتن طیف وسیعی از سلایق کاربران و ارائه دسته‌بندی‌های جذاب و متنوع و همچنین برگزاری مسابقات هیجان‌انگیز و عادلانه، بهرترین تجربه کاربری را برای آن‌ها فراهم آوریم.

مشتاقانه آماده شنیدن نظرات و پیشنهادات ارزنده شما هستیم.

E-Mail: Info@Quiztion.ir

تمامی حقوق کوییزشن متعلق به شرکت رایان توسعه فن آوا می‌باشد. | © 2019 Quiztion