blog

مادرانه

By مهر 10, 1399 آبان 4ام, 1399 No Comments
مادرانه

دغدغه های مادران

مادَر، ماما، آمی، مانا، مادزه، آنا ؛ اگر شما به زبان اردو، ایتالیایی و یونانی هم مسلط نباشید، به احتمال زیاد متوجه شدید که تمامی این کلمات، به معنی مادر هستند.

مادر! کلمه ای چهار حرفی که شاید در کشورهای مختلف به شکل های گوناگون تلفظ شود، اما حسِ آن در هر نقطه از جهان، یکی است. لازم نیست عبارت ” از وقتی مادر شدم، خودمو یادم رفته ” را شنیده باشید؛ چرا که رفتار اکثر مادرها -به درست یا غلط-  آیینه ی این جمله است.

کوئیزشن و مادرانه هایش

 

بازیِ هوش و اطلاعات عمومی کوییزشن، دارای 34 دسته بندی مختلف در موضوعات متفاوت است. مادرانه؛ یکی از این دسته بندی ها است.

مادرانه جزو اولین دسته بندی هایی بود که تیم طراحی کوییزشن، به اپلیکیشن اضافه کرد و این به دلیل اهمیت مادران، نقش ویژه ی آنها در خانواده و جامعه و همچنین ارزشمند بودنِ شخصِ آنهاست. در این دسته بندی سعی شده تا موضوعات مختلفی که برای مادران اهمیت دارد، گنجانده شود. این موضاعات شامل تغذیه، ویژگی های جسمی در هر سن، روابط و رفتارهای اجتماعی، بیماری ها و واکسن ها و غیره است.

علاوه بر تمام این موارد، ما به خوبی میدانیم که هر خانم، علاوه بر نقش مادری، نقش های دیگری نیز دارد و به عنوان انسانی مستقل این حق را دارد تا فارغ از مسئولیت ها، به خود و علایقش توجه کند. به همین دلیل سعی کردیم تا با گنجاندن موضوعاتی مثل آرایش و زیبایی و غیره این مورد را نیز پوشش دهیم.

گفتنی است که مهم نیست فرزند شما در چه سنی است، ما سعی کردیم سوالاتی مطرح کنیم تا همه ی گروه های سنی را پوشش دهد. برای مثال اگر فرزند شما چند ماهه است، میتوانید حین بازی اطلاعاتی به دست آورید که برای آینده‌ی فرزندتان نیز مفید است.

نداشتن وقت برای کسب اطلاعات و استفاده مفید از زمان، بهانه است ؛چرا که برای هر راندِ کوییزشن، فقط کافی است 70 ثانیه از 24 ساعت خود را اختصاص دهید!

 

 

مادران؛ نگران های دوست داشتنی

 

مادر ها همیشه دغدغه مند هستند. مهم نیست که شما به تازگی حس مادری را تجربه کرده اید یا ده سال از مادر شدنتان میگذرد؛ حتی اینکه فرزند شما حالا یک جوانِ مستقل است یا منتظر به دنیا آمدن نوه تان هستید هم فرقی در اصل ماجرا ندارد. چیزی که واضح است این است که نگرانی و دغدغه از تولد فرزندتان تا همیشه با شماست و فقط شکل آن در گذر زمان متفاوت میشود.

اگر شما کودکی 2 ساله دارید تمام حواستان متوجه سلامتی و تغذیه فرزندتان است. حتی ممکن است روش هایی که برای بازیِ او انتخاب میکنید هم، فکر شده و برای سلامتی روانِ او در سالها بعد باشد.

مادرانی که فرزندشان به مدرسه میروند، علاوه بر این موارد، نگرانی های دیگری نیز دارند. ” چرا دخترم موقع درس خوندن آهنگ گوش میده، نکنه درس  رو متوجه نشه؟” ، ” پسرم رو کدوم مدرسه بفرستم که محیط خوبی داشته باشه و دوستاش خوب باشن؟” این جملات فقط دو نمونه از هزاران موردی است که ممکن است ذهن مادران را مشغول کند.

مادرانی که فرزندشان در دوران نوجوانی و بلوغ هستند، نگرانی های بیشتری دارند. ” قد و وزن بچه ام نسبت به سنش طبیعیه؟” ، ” چرا همه ش سرش تو گوشیه؟ با گوشی چیکار میکنه؟” ، ” چجوری اجتماعی باشه و در آینده روابط درستی داشته باشه؟”. تمام این فکرها طبیعی است چرا که این سن، بسیار حساس است.

در ادامه والدین همواره نگران ِشغل، روابط اجتماعی، درآمد، ازدواج و… فرزندانشان هستند و این روند، همیشگی است .

این دغدغه ها برای مادران شاغل بیشترهم هست چرا که نه تنها زمان کمتری در اختیار دارند؛ بلکه باید وقت هایی که دور از فرزندشان هستند را هم مدیریت کنند.تعدادی از این نگرانی ها،بین اکثر مادران مشترک است؛ خالی از لطف نیست تا نگاهی به آنها بیندازیم و اطلاعاتی راجع به آنها کسب کنیم.

تغذیه و رشد فرزندان

تغذیه از بدو تولد کودک تا بزرگسالی، برای مادران اهمیت دارد؛ اینکه چه مواد غذایی برای سلامت و رشد  فرزندشان در هر دوره لازم است. در 6 ماه اول، شیر مادر تمام نیازهای کودکان را برطرف میکند اما بهتر است تا 12 ماهگی کودک را از شیر نگیرید. اگرچه بعضی مادران از شیر خشک استفاده میکنند، (در این نوزادان سرعت رشد ابتدا کم و سپس زیاد میشود) اما بهتر است نوزادان از شیر مادر تغذیه کنند، چرا که شیردهی برای مادران خطر سرطان تخمدان و پستان را کاهش میدهد و برای کسانی که مبتلا به دیابت هستند نیز مفید است.

تصویری از مادر و فرزند در آشپزخانه

 

تغذیه در کودکی و نوجوانی نیز مهم است. در این دوره رشد و تغذیه با هم نسبت مستقیم دارند. شیر، ماست، پنیر، تخم مرغ، گوشت، ماهی، جگر، سبزیها و میوه های مختلف از جمله غذاهای مناسب این دوره بشمار می آیند.

به طور کل سعی کنید از مواد غذایی استفاده کنید که شامل: کربوهیدرات، فیبر، چربی ها ، ویتامین ها و پروتئین های مختلف باشند. البته میزان نیاز به هر یک از این مواد، درسنین مختلف متغییر است. برای مثال دختران در سن بلوغ، نیاز به آهن بیشتری داردند.

در انتها مصرف روزانه 2 واحد میوه و 5 واحد سبزی برای سلامت جسمانی بسیار مفید است.

 

آموزش فرزندان

شیطنت بچه ها و فرار از درس خواندن، درست انجام ندادن تکالیف و بی علاقه بودن نسبت به درس، از مواردی است که دغدغه‌ی اکثر والدین است. بعضی مادران یا پدران سعی میکنند با زور یا اجبار فرزندشان را درس خوان کنند؛ ولی اجبار هیچ وقت پاسخگو نبوده و نیست؛ سعی نکنید با دعوا یا تهدید فرزندانتان را مجبور به درس خواندن کنید.

تصویر مادری در حال کتاب خواندن برای فرزندانش.در اینجا چند راهکار برای حل این مشکل پیشنهاد میشود:

 • به جای اصرار بیهوده به اینکه فرزندتان همه ی درس ها را با نمرات خوب قبول شود، استعداد آنها را بشناسید و سعی کنید زمینه ای برای پرورش استعدادشان فراهم کنید.
 • از موسیقی ملایم استفاده کنید؛ موسیقی ملایم میتواند باعث تمرکز در درس خواندن شود.
 • روش یادگیری در افراد مختلف، متفاوت است. کسی که حافظه ی دیداری بهتری دارد،  با استفاده از تصاویر و کسی که حافظه شنیداری بهتری دارد، با گوش کردن بهتر آموزش میبیند. پس سعی کنید روش یادگیری فرزندتان را بشناسید و به او کمک کنید تا در زمان کمتر، یادگیری مفیدتری داشته باشد.

سرگرم کردن فرزندان

سرگرمی همیشه برای مادران به خصوص مادران شاغل مهم بوده است؛ چرا که این مادران زمان زیادی از روز را دور از فرزندشان هستند و سرگرم بودنِ مفید کودکانشان در این زمان بسیار برایشان اهمیت دارد.البته مدتی است با شیوع ویروس کرونا، این نیاز چه برای مادران شاغل و چه مادران خانه دار بیش از پیش، حس میشود؛ چرا که حالا کودکان، نمیتوانند زمانی را با دوستانشان بگذرانند یا به پارک بروند. در اینجا منظور از سرگرم کردن، نوعی سرگرمیِ مفید است. چرا که بازی ها یا فعالیت های مختلف میتوانند تا حد زیادی به رشد فکری بچه ها کمک کنند.

تصویر کودکی در حال کتاب خواندن

در اینجا می خواهیم به چند روش مفید اشاره کنیم:

 • نه تنها برای فرزندتان قصه بگویید، بلکه گاهی از آنها بخواهید برایتان قصه تعریف کنند. این کار قدرت تخیل آنها را افزایش داده و ذهنشان را فعال میکند.
 • از فرزندانتان بخواهید با وسایل قدیمی یا وسایلی که دیگر قابل استفاده نیستند، وسایل جدید درست کنند. این کار باعث خلاق شدنشان میشود.
 • بازی هایی که باعث افزایش تمرکز میشوند را انجام دهید. برای مثال جورچین یکی از بازی هایی است که برای تمرکز بسیار مفید است.
 • انجام بازی های سوال و جواب و اطلاعات عمومی مناسب سنشان .

 

خواه ناخواه تکنولوژی برای بچه ها جذابیت ویژه دارد؛ پس بهتر است اگر مدت زمان کمی از روز اجازه استفاده از موبایل یا کامپیوتر را به بچه ها میدهید، مطمئن باشید که کار مفیدی انجام میدهند.

 

در همین راستا یکی از دسته بندی های کوییزشن، بخش کودکانه است. سوالات این بخش کاملا متناسب سن بچه ها است . کودکان با بازی در این بخش میتوانند اطلاعات مفیدی کسب کنند. همچنین به خاطر محدودیت زمانی در پاسخگویی به سوالات، این بازی برای تمرکز و سرعت عمل کودکان نیز بسیار مفید است.

ناسازگاری فرزندان:

ین موضوع یکی از مهم ترین دغدغه ی پدر و مادرها است. وقتی کودکان از دوران کودکی پا به دوران نوجوانی میگذارند، تغییر رفتار آنها بسیار مشهود است؛ این امر به خاطر تغییر هورمون ها و ویژگی های جسمی و روحی ، طبیعی است. در واقع این دوره بسیار حساس است چرا که اگر والدین برخورد مناسبی نداشته باشند، ممکن است روز به روز از فرزندانشان فاصله بگیرند و این مساله تا جایی پیش برود که برداشتن این شکاف سخت و یا غیر ممکن شود.

تمایل به برقراری ارتباط و بودن در اجتماع، میل به رفتارهایی که نشان از استقلال دارد، پرسش راجع به مسائل معنوی و تلاش برای رسیدن به فلسفه ی هرچیز، تمایل به سیگار کشیدن، رفتارهای هیجانی مثل خشمگین شدن، نزاع و یا حتی گوشه گیری و غیره از علائم این دوره هستند.

تصویری از مادر و پدری در حال بحث با فرزندشان

بروز این رفتار طبیعی است اما چیزی که مهم است ،شناخت شماست. اگر شناخت درستی از این رفتارها داشته باشید، میتوانید در موقعیت پیش آمده بهترین رفتار را داشته باشید. در ادامه چند راهکار پیشنهادی مطرح میکنیم:

 

 • سعی کنید که قبل از والد بودن، برای فرزندتان دوست و همراه باشید. اگر در بروز مشکلات، فرزندتان قبل از مشورت با دوست و همسن خود به سراغ شما می آید، یعنی راه را درست رفته اید.
 • کاری کنید که به شما اعتماد کنند.
 • برای اینکه آنها را از کاری منع کنید، تهدید پاسخگو نیست. سعی کنید همزمان با جدیت، مهربان باشید.
 • سعی کنید زمانی از روز را باهم بگذرانید. برای مثال با هم فیلم ببینید، به خرید بروید و یا بازی کنید . هیجان و رقابت بازی ها، باعث لذت بخش شدن این فعالیت ها میشود.

 

 

 

شاید برایتان جالب باشد با نصف زمانی که صرف خواندن متن بالا کردید هم میتوانستید این اطلاعات را به دست آورید. اما چطور؟ تقریبا همه ی مطالب بالا، مواردی هستند که در بخش مادرانه کوییزشن گفته شده است.شما میتوانید به جای نیم ساعت خواندن متن، تنها با چند راند بازی کردن، همین اطلاعات را با چاشنی رقابت و هیجان، کسب کنید.

در بالا سعی کردیم تا به 4 مورد از مهم ترین دغدغه های مادران بپردازیم. اما سوال اصلی اینجاست؛ راه حل این دغدغه ها و نگرانی ها چیست؟

هرکس در جایگاه و شرایطی که دارد میتواند راه حل مختلفی ارائه دهد؛ حتی ممکن است پیشنهاد یک روانشناس با یک مدددکار اجتماعی درباره‌ی این دغدغه ها متفاوت باشد.

ما در کوییزشن سعی کردیم با توجه به امکانات و قابلیت ها و البته دغدغه ای که داریم، راه حل پیشنهادی خود را درباره این سوال ارائه دهیم.

اینکه؛ با این نگرانی ها چطورباید برخورد کرد؟

 

راه حلِ مادرانه کوئیزی

 

اگرچه مطالعه و آگاهی همیشه مفید است؛ اما آیا امکان این هست که تمام مدت فقط کتاب خواند؟ قطعا خیر. مادران قلب تپنده خانه هستند و مسئولیت های زیادی دارند و شاید امکان مطالعه بیشتر از چن ساعت در روز را نداشته باشند. علاوه بر آن، بسیاری از مادران شاغل هستند و فرصت زیادی ندارند؛ اکثر این مادران ترجیح میدهند زمانشان را صرف بازی با فرزند خود یا رسیدگی به کارهای خانه کنند.

تیم کوئیزشن با ارائه دسته بندی مادرانه سعی بر این دارد تا گوشه ای از این دغدغه را برای مادران حل کند. تمام تلاش ما این است که شما در کمترین زمان، اطلاعات مفیدی را که لازم است راجع به فرزندتان بدانید، در قالب بازی و سرگرمی کسب کنید. مادرانه به شما کمک میکند تا با یک تیر چند نشان بزنید؛ بازی کنید، سرگرم شوید، اطلاعات مفید کسب کنید، از خصوصیت های جسمی و روحی فرزندان بیشتر بدانید و کسب درآمد کنید!

درست است، کسب درآمد کنید! اصلا مهم نیست که به هر دلیل شرایط کار کردن ندارید، یا تجربه تان برای ورود به بازار کار اندک است، حتی مهم نیست که شاغل هستید و فقط نیم ساعت وقت ناهار فرصت سر زدن به گوشی را دارید؛ چرا که هر راندِ این بازی 7 سوال دارد و یا برای بعضی از مسابقات کمتر از 10 دقیقه زمان کافی ست تا خودتان را به چالش بکشید؛ از اطلاعاتی که به دست آوردید به نفع خودتان استفاده کنید و در نتیجه درآمد کسب کنید.

 

سخن آخر اینکه :

“قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود”

شاید شما فکر کنید اطلاعاتی که از بازی ها به دست می آورید فرّار است، یا تاثیری در دانسته های شما ندارد! اما مطمئن باشید تداوم و تمرین در انجام هرکاری، موفقیت و نتیجه مثبت در پی دارد. اگر شما هرروز – حتی زمان کمی – به این بازی اختصاص دهید، حتما پس از مدتی متوجه تاثیرات مثبت آن خواهید شد. امتحان کنید! قطعا پشیمان نخواهید شد.

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

کوئیزشن بزرگترین بازی محتوا محور کاملا ایرانی.

کوئیزشن با هدف اعتلای فرهنگ یادگیری جمعی و همچنین تشویق عموم مردم جامعه در سراسر ایران عزیز به ارتقای سطح معلومات خود خلق شده است.

در این مسیر کوشیده‌ایم با در نظر گرفتن طیف وسیعی از سلایق کاربران و ارائه دسته‌بندی‌های جذاب و متنوع و همچنین برگزاری مسابقات هیجان‌انگیز و عادلانه، بهرترین تجربه کاربری را برای آن‌ها فراهم آوریم.

مشتاقانه آماده شنیدن نظرات و پیشنهادات ارزنده شما هستیم.

E-Mail: Info@Quiztion.ir

تمامی حقوق کوییزشن متعلق به شرکت رایان توسعه فن آوا می‌باشد. | © 2019 Quiztion