blog

سیر تحول موسیقی معاصر

By مهر 22, 1399 آبان 3ام, 1399 No Comments
موسیقی

یک قرن تحول در موسیقی

موسیقی معاصر، در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ شکل گرفت. وقایع مهم در قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی، مبارزه علیه برده داری در قرن نوزدهم و بروز جنگ های جهانی، در پی انقلاب صنعتی است.

تحولات فرهنگی بوجود آمده در جوامع، باعث ایجاد نگرشی نو در هنر شد و خروج از چهارچوب ها، اعتراض و هنجار شکنی پدید آمد. سبک های معاصر بوجود آمده در هنر، بر پایه ی نوآوری شکل گرفته اند.

پیدایش Jazz

در اواخر قرن نوزدهم، موسیقی جاز با الهام از سبک بلوز، بوجود آمد. بلوز، آواز هایی است که سیاه پوستان در هنگام کار، عبادت و یا در طول روز میخوانند.

سبک جاز، ریتم تندی دارد و در آن عموما از ساکسیفون، ترومپت و درامز  استفاده میشود. جالب است هر سبکی که توسط سیاه پوستان، ابداع شده دارای ریتم و حرکات تند است، در رقص ها و موسیقی های محلی سیاه پوستان هم این موضوع به چشم میخورد.

موسیقی جاز، در آمریکا شکل گرفت و پس از آن در سراسر دنیا طرفداران بسیاری پیدا کرد. در ابتدای شکل گیری جاز، اشراف آنرا برای طبقه ی ضعیف جامعه میدانستند و برخلاف موسیقی کلاسیک، جذابیتی برای قشر مرفه نداشت.

این سبک موسیقی، طرفداران زیادی در ایتالیا دارد و ترکیب سبک جاز و آواز ایتالیایی، آثاری خارق العاده را پدید آورده؛ موسیقی متن فیلم پدر خوانده از جمله این آثار است.

جاز در ایران

ویگن، سلطان جاز در ایران نامیده میشود، او اولین فردی است که از گیتار در آهنگ های خود استفاده کرد. در دوره ی صفحه و گرامافون ویگن یکی از پرطرفدار ترین خوانندگان ایرانی بود، که با استعداد ذاتی و صدای رویاییی خود، جوانان را به این سبک جذب کرد.

پس از دهه ۵۰، فعالیت چشمگیری در عرصه ی موسیقی جاز در ایران صورت نگرفت.  گروه ایجاز، گروه پالت و گروه بمرانی آثار خود را در این سبک ارائه دادند اما جاز هرگز به جایگاه خود در دهه ۵۰ برنگشت.

R&B

ریتم اند بلوز که اغلب با رپ اشتباه گرفته میشود، یکی دیگر از سبک های خلق شده توسط سیاه پوستان آمریکایی است که در دهه ۴۰ شکل گرفت و با تحول در سبک بلوز پدید آمد.

R&B که اکنون از رپ و دیگر سبک ها،  تاثیر گرفته در ابتدا شکلی دیگر داشته است. در این سبک تاکید بر صدای خواننده است و تشخیص ساز ها از هم مشکل است.

pop موسیقی عامه پسند

سبک پاپ، در مقابل سبک های سنتی و کلاسیک در دهه ی ۳۰ و۴۰ برای مخاطبان جوان پدید آمد. این سبک توسط گیتار، پیانو و ویولن نواخته میشود. پاپ یکی از پرفروش ترین، سبک های موسیقی در جهان است.

در دهه ی ۵۰ دین مارتین ، خواننده و بازیگر خوش صدا که به واسطه ی چهره ی جذاب و شخصیت کاریزماتیک خود توانست طرفداران زیادی را جذب موسیقی پاپ کند.

مایکل جکسون دیگر ستاره ی موسیقی پاپ، طراح رقص و هنر پیشه است که از ماندگار ترین چهره های جهان و ملقب به سلطان پاپ میباشد. او با حرکات مخصوص خود، مثل رقص روی ماه و یا ایستادن با زاویه ۴۵ درجه از زمین به سرعت شهرت جهانی پیدا کرد.

مایکل جکسول یک آمریکایی آفریقایی بود که گفته میشود به دلیل نارضایتی از نژادش با تعداد زیادی جراحی زیبایی، چهره ی خود را تغییر داد و در طول زندگی اش اتهامات زیادی از جمله کودک آزاری به او وارد شد. دلیل مرگ او نیز هرگز مشخص نشد.

جاستین تیمبرلیک در سال ۲۰۰۱، ترانه ی خود به نام (رفته) را برای مایکل جکسون ارسال کرد و بعد از تشویق مایکل جکسون، کارش را در این زمینه ادامه داد. به جاستین تیمبرلیک لقب پرنس پاپ را داده اند.

پاپ در ایران

موسیقی پاپ در بین جوانان ایرانی بسیار محبوبیت پیدا کرد و خواننده های زیادی در آن شکوفا شدند. سبک پاپ در ایران برای رقص در مهمانی ها و مراسم ازدواج استفاده میشود.

گروه بلکتس، نخستین گروه پاپ ایرانی است. علی رضا افتخاری، محمد اصفهانی، علی رضا عصار، گروه آریان و شادمهر عقیلی از جمله خواننده هایی هستند که در دهه ی ۷۰ در پاپ فعالیت داشتند.

اکنون نیز یکی از پرطرفدار ترین، سبک های موسیقی در ایران پاپ است و خوانندگانی چون محسن یگانه، احسان خواجه امیری، حامد همایون،ماکان بند، هوروش بند و…در این سبک فعالیت دارند.

 Rock 

در دهه ی ۵۰ میلادی، سبکی از موسیقی با عنوان راک اند رول شکل گرفت و تا دهه ی ۶۰ زیر مجموعه های بسیاری برای آن بوجود آمد. راک، با تاثیر از سبک های فولک، بلوز، جاز و کلاسیک بوجود آمد و اغلب از ساز های گیتار الکتریک، گیتار باس، درامز، کی بورد در آن استفاده میشود.

در پی شکل گیری راک، نوعی از فرهنگ و مد در بین جوانان و نوجوانان ایجاد شد. هیپی، پانک، امو و گوث علاوه بر سبک موسیقی نوعی جنبش اعتراضی جوانان است.

یکی  از ستارگان دهه ی ۶۰ میلادی، الویس پریسلی است که با چهره ی جذای و سبک خاص خود توانست طرفداران بسیاری در سراسر جهان پیدا کند و به یک الگو ی کامل برای جوانان تبدیل شود. ‌

یکی از پدیده های موسیقی راک، گروه بیتلز است. این گروه متشکل از جان لنون، پل مک کارتنی، جورج هریسون، ریگنو استار که در دهه ۶۰ میلادی شکل گرفت، عنوان پروفروش ترین و بزرگترین گروه موسیقی جهان را دارد.

یکی دیگر از عناصری که در این دهه، سبب جذب طرفداران زیادی به موسیقی راک شد، ظهور پینک فلوید است. راجر واتر، ریچارد رایت، سید برت، نیک میسن و دیوید گیلمور  در سال ۱۹۶۵ پینک فلوید را تشکیل دادند و با آلبوم (نیمه تاریک ماه) به شهرت رسیدند.کنسرت دیوار برلین یکی از مهم ترین رویداد های تاریخ موسیقی است.

راک در ایران

در دهه ی ۴۰ و ۵۰ شمسی، جامعه ی جوان ایران به سمت مد گرایی رفته بود و از هیپی ها و پانک تبعیت میکرد. همچنین ستاره های غربی راک از جمله الویس پریسلی تبدیل به الگویی تمام عیار برای جوانان ایرانی شده بودند.

در همین زمان کوروش یغمایی اولین آهنگ راک ایرانی را با نام (گل یخ)منتشر کرد. این تک آهنگ در خارج از مزر های ایران نیز به محبوبیت رسید و در بین صد آهنگ برتر ایرانی قرار گرفت.‌

پس از کوروش یغمایی، خوانندگان دیگری نیز به این سبک روی آوردند؛ که باعث شد طرفداران این سبک هر روز بیشتر شوند. فرهاد مهراد یکی دیگر از خوانندگان سبک راک است، که آهنگ (yesterday )از گروه بیتلز را کاور کرد و همچنین اولین آلبوم انگلیسی زبان راک را در ایران منتشر کرد.این خواننده با مضامین آهنگ هایش، تاثیر زیادی بر جامعه ی آن روز گذاشت، از جمله معروف ترین این آهنگ ها )گنجشگک اشی مشی) و (مرد تنها) است.

Metal

در اواخر دهه ی۶۰ میلادی سبکی خشن تر از راک با سولو نوازی های طولانی، توسط گروه های هارد راک شکل گرفت. اولین گروهی که به این سبک پرداختند را میتوان Black Sabbath دانست.

گروه های دیگری چون motorheadوIron maiden  در همه گیری متال نقش داشتند.

در ابتدا ممکن است متال، یک سبک خشن به همراه سیاه نمایی و مفاهیم ضد دینی به نظر برسد؛ اما با دقت در آن میتوانیم آهنگ سازی های قوی و نوازندگی های فوق العاده به همراه هماهنگی های عالی را ببینیم.

گروه Metallica از پرطرفدار ترین گروه های موسیقی در طول تاریخ است، که ۹ بار جایزه گرمی را گرفته است. این گروه توسط جیمز هتفیلد و لارس اولریچ تاسیس شد.

متال در ایران

تبلیغات زیادی در ایران بر علیه متال، شکل گرفته است و تقریبا این باور برای همه وجود دارد که در تمام آهنگ های متال یک رمز پنهان، انسان را به شیطان پرستی و خود کشی تشویق میکند.

گروه های فعال بسیاری در ایران وجود دارند که هیچ کدام از آنها به اندازه ی خوانندگان پاپ شناخته شده نیستند؛ دلیل آن هم اعتقاد جامعه ایرانی و تبلیغ های منفی در این زمینه است.

 Hip hop

در دهه ی ۷۰ میلادی فرهنگی به نام فرهنگ هیپ هاپ در نیویورک شکل گرفت. فرهنگ هیپ هاپ برگرفته از زندگی سیاه پوست های آمریکایی است، آنها در عین حالی که دچار فقر بودند و از تبعیض نژادی آزار میدیدند، خوشگذرانی و قانون شکنی میکردند.

هیپ هاپ که شامل بریک دنس ( رقص خیابانی)، گرافیتی(نقاشی روی دیوار)، رپ ‌کردن و DJ است که در بین جوانان شهری رواج پیدا کرد.

موسیقی هیپ هاپ بیشتر از هرکسی مدیون Topak است. مادر توپاک به دلیل حضور در جنبش های اعتراضی ضد نژاد پرستی، در زندان بود و درست قبل از تولد او از زندان آزاد شد. توپاک در سال 1971 در نیویورک متولد شد.

در نوجوانی مادرش او را به مارین سیتی فرستاد، از همان زمان قانون شکنی ها و فعالیت او در زمینه هیپ هاپ شروع شد و در سال ۱۹۹۱ اولین آهنگ خود با نام (This is an ep) را ضبط کرد.

توپاک با آلبوم (2pacalypse now) به شهرت رسید، او در این آلبوم در مورد فقر، نژاد پرستی، بارداری نوجوانان و مصرف مواد مخدر صحبت کرد.

در طول دوران شهرت توپاک اتهامات زیادی به او وارد شد و درست در زمانی که به اتهام آزار جنسی در زندان بود آلبوم (me againest the world)  توانست رتبه یک فروش را بگیرد، که این خود یک رکورد است.

همین موضوع باعث شد شوگ نایت، برای آزادی او ۴.۱میلیون دلار خرج کند و در عوض توپاک سه آهنگ برای استودیو او بخواند.

در سال۱۹۹۶ توپاک توسط ۵ گلوله به قتل رسید، اما هیچ گاه مشخص نشد چه کسی او را به قتل رسانده و حتی عده ای بر این باورند که او هنوز زنده است.

در سال ۲۰۱۷ فیلم (همه نگاه ها به من) با موضوع زندگی توپاک ساخته شد.

اسنوپ داگ ،در سال ۱۹۷۲ درکالیفرنیا متولد شد و از دوران نوجوانی شروع به شرارت و مصرف مواد مخدر کرد.

او اولین آلبوم خود را به همکاری، دکتر دری در سال۱۹۹۲ منتشر کرد و همچنین در سال ۱۹۹۶ درست ۶ روز قبل از مرگ توپاک با او همکاری داشت.

Dr. Dre بزرگ ترین رپر حال حاضر دنیا، در سال ۱۹۶۵ متولد شد و ابتدا DJ بود. پس از مدتی به همراه Eazy E  و d.o.c یک گروه تشکیل دادند.

دکتر دری با پیوستن به گروه n.w.a به شهرت رسید. آهنگ The chronic دکتر دری، جایزه گرمی را برده و اکنون بزرگترین استودیوی جهان متعلق به او است.

Eminem  اولین رپر سفید پوست به شمار می آید که تاکنون دو بار آلبوم او پرفروش ترین آلبوم سال شده است و همچنین  ۱۵ بار برنده جایزه گرمی شده است.

امینم در سال ۱۹۷۲ در ایالت میسوری متولد شد. او که کودکی سختی داشت و همیشه در حال نقل مکان بود از همان دوران نوجوانی به رپ کردن با سیاه پوستان سرگرم بود.

. امینم اولین آهنگ خود را با نام بینهایت منتشر کرد و اولین آلبوم او با نام (اسلیم شیدی ال چی) با کمک های دکتر دری منتشر شد و توانست پر فروش ترین آهنگ سال شود.

رپ در ایران

در اواخر دهه ۷۰ شمسی موسیقی ایران شامل خواننگان پاپ و موسیقی سنتی فارسی میشد، نسل جوان که به دنبال شکوفایی و خروج از چهارچوب های آن زمان بود، اعتراض و هنجار شکنی خود را در غالب رپ بروز میداد.

سروش لشگری را میتوان نخستین کسی دانست که رپ فارسی را بنیان گذاری کرده است . پس از سروش خوانندگان بسیاری در داخل و خارج از ایران در پیشرفت رپ فارسی نقش داشته اند.

سخن آخر

همه ی سبک های موسیقی طرفداران خود را دارد. شما هم اگر از طرفداران موسیقی هستید میتوانید در دسته بندی ساز و آواز اپلیکیشن کوییزشن به رقابت بپردازید و از آن لذت ببرید

برای شناخت بیشتر مقاله معرفی اپلیکیشن بزرگ کوییزشن را مطالعه کنید

اشتراک گذاری
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

کوئیزشن بزرگترین بازی محتوا محور کاملا ایرانی.

کوئیزشن با هدف اعتلای فرهنگ یادگیری جمعی و همچنین تشویق عموم مردم جامعه در سراسر ایران عزیز به ارتقای سطح معلومات خود خلق شده است.

در این مسیر کوشیده‌ایم با در نظر گرفتن طیف وسیعی از سلایق کاربران و ارائه دسته‌بندی‌های جذاب و متنوع و همچنین برگزاری مسابقات هیجان‌انگیز و عادلانه، بهرترین تجربه کاربری را برای آن‌ها فراهم آوریم.

مشتاقانه آماده شنیدن نظرات و پیشنهادات ارزنده شما هستیم.

E-Mail: Info@Quiztion.ir

تمامی حقوق کوییزشن متعلق به شرکت رایان توسعه فن آوا می‌باشد. | © 2019 Quiztion