blog

روش های مطالعه ی دروس کنکور سراسری

By آبان 5, 1399 آبان 7ام, 1399 No Comments
تصویری از چند کتاب و چراغ مطالعه روی میز

خواندنِ کاربردی دروس کنکور

بیش از نیم قرن است که اوایل تابستان، سَر و کله ی کنکور پیدا میشود. آزمونی که اگرچه زمان برگزاری آن تنها چهار ساعت است، اما دستِ کم یک سال از زندگی داوطلب را تحت الشعاع قرار میدهد.

با وجود اینکه امسال پنجاه و دومین آزمون سراسری برگزار شد، اما تبِ کنکور هیچ وقت خاموش نمیشود و همچنان برای بسیاری از داوطلبان و حتی خانواده هایشان مهم است.

چیزی که واضح است، مفهومی و سخت تر شدن سوالات کنکورِ هر سال به نسبت سالهای قبل است، اما شناخت و مطالعه ی سوالات سال های قبل به استادان و دانش آموزان این امکان را میدهد تا خطِ فکری منظم تری داشته باشند و با بهره گیری از تجربه و شیوه ی طرح سوال در سال های قبل، هدفمند تر درس بخوانند.

در این مقاله قصد داریم ابتدا به سراغ چند درس عمومی کنکور برویم و درادامه با مثال هایی ازیک درس تخصصیِ مهم در هر رشته، به شما در مفید درس خواندن و تست زنی بهتر کمک کنیم.

زبان و ادبیات فارسی، در کنکور سراسری:

زبان و ادبیات فارسی از مهم ترین دروس عمومی کنکور است. 18 دقیقه زمان برای پاسخ به 25 سوالِ ادبیات درنظرگرفته شده است. سوالاتِ این درس در 5 دسته بندیِ واژگان و املاء، زبان فارسی، قرابت معنایی، آرایه ادبی، تاریخ ادبیات مطرح میشود. خواندن این درس برای بعضی  دانش آموزان مشکل است یا برخی ممکن است بخش هایی مثل املاء را حذف کنند؛ اما با خواندن درست شما میتوانید حتی با زمانِ کم، درصد قابل توجهی در این درس کسب کنید.در ادامه به برخی از راههای کاربردی در خواندن این درس میپردازیم:

 

تصویری از چندین کتاب و قلم

 • برای ادبیات فارسی، تنها خواندن کافی نیست چرا که فهمیدن و دانستن مفهوم، تنها قسمتی از کسب درصد خوب است. از این رو بعد از فهمیدن هر بخش به سراغ تست زنی بروید؛ برای مثال بعد از خواندن آرایه های مختلف سعی کنید خود را با تست زدن محک بزنید.
 • قرابت معنایی را از تست ها یاد بگیرید؛ اگرچه مفهوم های کلّی ای وجود دارند که دانستن آنها به شما در فهم شعر کمک میکنند، اما اگر هرشب 15 دقیقه از وقت خود را به زدنِ تست های قرابت معنایی اختصاص دهید، پس از مدتی مفهوم هر بیت را بهتر درک میکنید.
 • برای اینکه املای درست کلمات را یاد بگیرید، سعی کنید حالت های مختلف هر کلمه را در ذهنتان مرور کنید و گزینه ی درست را بین آنها به خاطر بسپارید. چرا که ممکن است اگر املای یک کلمه را با حروف متفاوت و به سه شکل مختلفِ دیگر ببینید، برای انتخاب گزینه درست به شَک بیفتید.
 • بهترین راه حفظ تاریخ ادبیات، تکرار است. سعی کنید حتما هرشب علاوه بر خواندن مطلب جدید، مطالب قبلی را نیز مرور کنید تا به درستی در ذهنتان جای بگیرند. اگر حفظ کردن این مطالب برای شما مشکل است میتوانید با نوشتن آنها روی تکه ای کاغذ در جایی که در طول روز زیاد میبینید؛ هرروز بدون وقت گذاشتن، آنها را مرور کنید.

برای کسب اطلاعات بهتر و راهکارهای بیشتر برای خواندن این درس، مقاله ی بهترین روش مطالعه ی ادبیات فارسی کنکور را از دست ندهید.

زبان انگلیسی در کنکور سراسری:

در بخش زبان انگلیسی ِ کنکور، 25 سوال مطرح میشود که 8 سوال از بخش واژگان، 4 سوال از مبحث گرامر، 8 سوال از درک مطلب و 5 سوال از کلوز تست مطرح میشود و شما برای پاسخگویی به آنها 20 دقیقه زمان در اختیار دارید. اگرچه ضریب این درس 2 است اما میتواند در درصد شما بسیار موثر باشد. شاید فکر کنید که بسیاری از رقیب هایتان زبان انگلیسی قوی ای دارند اما واقعیت چیز دیگری است. شاید خواندن این درس کمی مشکل باشد، اما با مطالعه ی درست میتوانید نتیجه ی قابل توجهی بگیرید. توجه به نکات زیر میتواند بسیار کمک کننده باشد:

تصویری از نوشته ی انگلیسی به زبان لاتین و چند نماد در همین مورد

 • کلمات ، حفظی هستند؛ سعی کنید لغات را با کدگذاری یاد بگیرید تا راحت تر در حافظه تان ماندگار شوند. علاوه بر این لغاتی که برایتان سخت هستند را هایلایت کنید یا آنها را در دفترچه ای جداگانه بنویسید و هر شب 10 الی 15 دقیقه آنها را مرور کنید.
 • نکات مهم گرامر را برای خود یادداشت کنید.بهترین راه تسلط روی گرامر، تست زدن و تمرین بسیار است.از تست های سال های گذشته غافل نشوید.
 • به حروف اضافه یا کلماتی که با هم استفاده میشوند دقت کنید. این دقت به شما در کلوز تست ها کمک بسیاری میکند.
 • برای زدن تست های درک مطلب شما باید بارها تکرار و تمرین داشته باشید چرا که سرعت و دقت حرف اول را میزند. مهم نیست در طول روز چقدر زمان دارید، دستِ کم شبی یک یا دو درک مطلب از سال های گذشته بزنید؛البته در هنگام تست زدن زمان بندی را فراموش نکنید.

تا به اینجا راجع به دو درس عمومی مهم  در کنکور سراسری صحبت کردیم . در ادامه قصد داریم به مهم ترین درسِ هر رشته بپردازیم و با راهنمایی هایی ساده اما مفید به شما در کسب درصد بهتر و استفاده مفید از زمان کمک کنیم.

درس روانشناسی، اختصاصیِ انسانی ها:

روانشناسی درسی است که دانش آموزان رشته ی علوم انسانی با آن سروکار دارند. ضریب این درس در زیرگروه های مختلف، متفاوت است .همچنین آخرین درسی است که داوطلبِ انسانی در جلسه کنکور با آن روبه رو میشود. 20 سوالی که در این مبحث مطرح میشوند، میتوانند  تاثیر بسزایی در رتبه ی دانش آموزان داشته باشند.  تا چندین سال پیش شاید با حفظ کردن این درس داوطلبان میتوانستند  به راحتی به سوالات جواب دهند، اما مفهومی شدن سوالات در چند سال اخیر، توجه بسیاری را به این درس جذب کرده است؛ البته که هنوز با خواندن صحیح میتوانید در زدنِ تست های این درس موفق شوید. راه های زیر پیشنهادِ ما به شما برای مطالعه ی درس روانشناسی است:

تصویری از مغز انسان که به شکل کلید درآمده

 

 • روانشناسی درسی حفظی است، اما با فهمیدن مفهوم هرچیزی راحت تر میتوانید آن را به خاطر بسپارید؛ پس در ابتدا سعی کنید مفهوم جملاتی که میخوانید را متوجه شوید، حال که به درستی این مفاهیم را درک کردید، سعی کنید آنها را حفظ کنید.
 • نکاتی که حفظ کردید را به خاطر بسپارید، البته که تکرارِ جملات برای شما کارساز نیست. سعی کنید این مفاهیم را با تست زدن مرور کنید تا هم سرعت بالاتری داشته باشید و هم از هرجمله نکات مفید تری را به خاطر بسپارید. زدن تست های کنکور سال های پیش بهترین گزینه برای تثبیت اطلاعات در ذهن شمااست.
 • خلاصه نویسی کنید! طبیعی است که مطالب پس از مدتی از ذهن شما پاک شوند، یا فرصت خواندن حجم زیادی را در مدت کم نداشته باشید، خلاصه نویسی در ماه های آخر و نزدیکی به کنکور که فرصت زیادی ندارید، به شما کمک زیادی میکند.

درس ریاضی، اختصاصیِ رشته ریاضی:

55 سوال تعداد کمی نیست! از آنجایی که این درس برای رشته ی ریاضی اهمیت زیادی دارد و جزو دروس اصلی است، 55 سوال به این درس اختصاص داده شده است. بسیاری از دانش آموزان از پایه در این درس ضعیف هستند، پس قبل از هرچیز سعی کنید پایه ی خود را قوی کنید، پس از فهم درست مفاهیم ریاضی پایه، به سراغ مباحث پیشرفته و تخصصی بروید. راه های زیر میتوانند به شما در خواندن و تمرین این درس کمک کنند:

تصویری از دفتر و ماشین حساب و وسایل مرتبط به ریاضی

 

 • ریاضی خواندنی نیست! اینکه فرمول ها را حفظ کنید و فقط راهِ حلِ هر مساله را بلد باشید هیچ کمکی به شما نمیکند. باید برای این درس دست به قلم باشید و هر مساله را حل کنید، حتی سعی کنید جواب هر قسمت از مساله را خودتان به دست بیاورید.
 • در اکثر مواقع حتی اگر راه حل یک مساله را بدانید، باز هم فرمول ها هستند که شما را به گزینه ی نهایی میرسانند، پس سعی کنید فرمول های هربخش را به خوبی حفظ کنید.
 • برای فرمول ها خلاصه نویسی داشته باشید و فرمول های بخش های مرتبط را با هم در یک ورقه خلاصه کنید تا ذهن منظم تری داشته باشید و راحت تر آنها را به خاطر بیاورید.

درس زیست شناسی،تاثیرگذارترین درس برای تجربی ها:

معمولا تعداد داوطلبان در رشته ی تجربی از دیگر رشته ها بیشتر است و این نشان دهنده ی محبوبیت این رشته بین دانش آموزان است. از این رو، دوستداران رشته تجربی کار مشکل تری پیش رو دارند.کسب درصد بالا در این درس میتواند تا حد بسیار زیادی شما را به هدفتان نزدیک کند، اما سالهاست که سوال های این بخش فوق العاده مفهومی و گاها سخت شده اند. ما سعی کردیم تا با چند پیشنهاد وراهنمایی، تا حد زیادی این سختی را برای شما به آسانی تبدیل کنیم:

تصویری با نوشته ی biology is life

 • قید ها! چند سالی است که طراحان روی قید هایی مثل معمولا، اغلب، گاهی و غیره تاکید فراوان دارند؛ سعی کنید هنگام درس خواندن این قید ها را هایلایت کنید و به حافظه بسپارید.
 • کتاب درسی! برای خواندن زیست شناسی زمانی به سراغ کتاب های دیگر بروید که مطمعن باشید کتاب ِ درسی را جویده اید. بهترین منبع برای خواندن این درس خودِ کتاب درسی است.
 • زیرنویسِ شکل ها را بخوانید و حتی به توضیحاتِ هر شکل هم توجه ویژه داشته باشید.
 • به فعل جملات دقت کنید، جملات را تا انتها بخوانید،یکی از شگرد های طراحان، عوض کردن فعل ها در آخر جملات است.

سرعت عمل در تست زنی ؛ در کنکور، تنها دانستن کافی نیست:

درس خواندن، تکرار و تمرین و دانستن راه حل برای حل سوالات در کنکور، تمام ماجرا نیست! در کنکور مدت زمان پاسخگویی به هر سوال بسیار محدود است. برای مثال در بخش سوالات ادبیات 25 سوال مطرح شده و زمان پاسخگویی به این سوالات تنها 18 دقیقه است. این یعنی برای هر سوال تنها 43 ثانیه فرصت دارید!

بسیار دیده شده که داوطلبان با وجود دانستن جوابِ صحیح، به خاط کمبود وقت، استرس و یا نداشتن مهارت در مدیریت زمان یا تست زنی، نتوانستند نتیجه دلخواه خود را کسب کنند.

در ادامه به چند روش که به شما کمک میکند تا سرعت عمل بهتری داشته باشید پیشنهاد می کنیم:

تصویری از دست و کرنومتر

 • اولین راه آماده بودن ذهنتان است. سعی کنید با انجام کارهایی که ذهن را به چالش میکشد، به پرورش آن کمک کنید. این کار باعث میشود اطلاعات با سرعت بالاتری در ذهن شما پردازش شود.انجام کارها با دست غیرتخصصی، مدیتیشن، ورزش کردن و انجام بازی های ذهنی و سرعتی از راه های پرورش ذهن هستند.
 • پس از مطالعه هر درس، برای تست زنی به زمان توجه داشته باشید و با زمان بندی تست بزنید. این کار باعث میشود تا به این مسئله عادت کنید.
 • هنگام پاسخ به سوالات، اگر سوالی را بلد نیستید، به سراغ سوال بعدی بروید. ماندن روی تستی که نمیدانید، هم سرعت شما را کاهش میدهد و هم باعث استرس میشود.
 • در تمرین ها و شبیه سازی هایی که انجام میدهید، سوالات را در کمتر از زمان تعیین شده جواب دهید. برای مثال اگر مدت زمان پاسخگویی به هرسوال ادبیات 43 ثانیه است، شما سعی کنید مدت زمانی که برای هر سوال در نظر میگیرید، کمتر از 43 ثانیه باشد.

مواردی که در بالا ذکر شد از دغدغه های کنکوری ها است. در طول متن سعی کردیم تا علاوه بر آگاهی، راهکارهای ساده ای برای درس خواندن و یا حل این دغدغه ها پیشنهاد دهیم.

اما در ادامه سعی داریم یکی از مفیدترین و متفاوت ترین راهکارها را عنوان کنیم.

کوییزشن، متفاوت ترین پیشنهاد برای کنکوری ها:

کوییزشن، بازی ای در سبک اطلاعات عمومی و سرگرمی است. این بازی با 40 دسته بندی متفاوت در خدمت کاربران و علاقه مندانِ بازی ها است. با ما همراه باشید تا متوجه شوید چگونه این بازی میتواند به درس خواندن کنکوری ها کمک کند و ضمن ایجاد تنوع و سرگرمی، برای آنها مفید نیز باشد:

 • مهم نیست که شما داوطلب ریاضی هستید یا تجربی و انسانی، 5 دسته بندی ادبیات پارسی، واژگان، املاء، زبان انگلیسی و واژگان زبان انگلیسی میتواند برای همه ی داوطلبان مفید باشند، چرا که 90 درصد سوالات این دسته بندی ها از تست های کنکور سالهای پیش است و شما تنها در 70 ثانیه میتوانید تست های کنکور سالهای پیش را مرور کنید.
 • دسته بندی روانشناسی اگرچه برای علاقه مندان به مباحث روانشناسی جذاب است، اما داوطلبان انسانی میتوانند با بازی در این بخش، تست های روانشناسی سالهای پیش را مرور کنند.
 • دسته بندی های ریاضیات پایه و ریاضیات پیشرفته، گزینه ی وسوسه کننده ای برای داوطلبان رشته ی ریاضی است. ریاضی به خودیِ خود درسی جدی است اما ترکیب آن با بازی و هیجان میتواند انگیزه ای برای درس خواندن باشد.
 • دسته ی کافه هنر برای هنرمندان آینده ما است. داوطلبان علاقه مند به هنر علاوه بر بالا بردن دانش خود میتوانند تست های کنکور سالهای پیشِ برخی از دروس خود را مرور کنند.
 • دسته بندی علم و دانش پیشنهاد ما به همه ی داوطلبین علی الخصوص تجربی ها است. چرا که شما میتوانید سوالات زیست شناسی، زمین شناسی و شیمیِ سال های گذشته را در این بخش پیدا کنید و از تست زدن و مرور دروس همراه با هیجان و رقابت لذت ببرید.

چرا بازی کوییزشن میتواند انتخاب مناسبی برای داوطلبان کنکور سراسری باشد؟

 • دانش آموزان در سال کنکور روحیه حساسی دارند و ممکن است خسته از درس خواندن طولانی باشند. کوییزشن به آنها این امکان را میدهد تا با بازی کردن و رقابت، هیجان را تجربه کنند و کمی از یکنواختی خارج شوند. علاوه بر تمام این موارد، شما از وقتتان استفاده مفیدی کرده اید و به طور غیر مستقیم در این زمان تست زدید.
 • رقابت و هیجان بازی باعث ترشح آدرنالین در بدن میشود؛ آدرنالین میتواند در روحیه و کاهش استرس تاثیر بسزایی داشته باشد. این همان چیزی است که برای کنکوری هایِ پرتنش ، حکم طلا را دارد.

 

تصویری فانتزی از مغز در حال بلند کردن وزنه

 • طبق بررسی ها گاهی تا 70 درصد سوالات کنکور سراسری مشابه سالهای قبل هستند و یا نکاتی مشابه سال های قبل دارند ؛ در نتیجه یکی از راه های یادگیری و کسب درصد بالا، مطالعه و زدن تست های سال های قبل است. کوییزشن این امکان را به شما میدهد تا همزمان با مسابقه و رقابت، سوالات سال های قبل را در کمتر از چند دقیقه مرور کنید.
 • در کوییزشن، مدت زمان پاسخ به هر سوال 10 ثانیه است. این به شما کمک میکند تا با تست زدن در مدت زمانِ کمتر از زمانِ تعیین شده در کنکور، سرعت تست زنی خود را تا حد زیادی افزایش دهید.
 • کسب درآمد! چند درصد از کنکوری ها به فکر کسب درآمد همزمان با درس خواندن هستند؟ قطعا این افراد زیاد نیستند چون فکر میکنند این کار عملا ممکن نیست! ما با کوییزشن این مورد را عملی کرده ایم. شما میتوانید با کمتر از 5 دقیقه در مسابقات شرکت کنید و برنده جوایز نقدی و غیر نقدی شوید .

خبر خوش اینکه کنکوری ها شانس بیشتری در مسابقات ِ دسته بندی هایی که در بالا ذکر شد دارند، چرا که به واسطه ی کنکور، به نسبت بقیه ی افراد مطالعه بیشتری در این موضوعات دارند.

با سن کم، حتی قبل از ورود به دانشگاه، طعم شیرین کسب درآمد مستقل را بچشید.

سخن آخر اینکه:

سالِ کنکور را برای خود سخت تر ازآنچه هست نکنید، شاید برای رفتن به دانشگاه و رشته ی مورد علاقه خود به رتبه ی بالا احتیاج داشته باشید، اما برای لذت و موفقیت در زندگی حتما به روحیه و ذهن سالم و فعال نیاز دارید.

سالِ کنکور و سختی هایش را با تغییرات کوچک، برای خودتان آسان تر کنید.

 

اشتراک گذاری
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

کوئیزشن بزرگترین بازی محتوا محور کاملا ایرانی.

کوئیزشن با هدف اعتلای فرهنگ یادگیری جمعی و همچنین تشویق عموم مردم جامعه در سراسر ایران عزیز به ارتقای سطح معلومات خود خلق شده است.

در این مسیر کوشیده‌ایم با در نظر گرفتن طیف وسیعی از سلایق کاربران و ارائه دسته‌بندی‌های جذاب و متنوع و همچنین برگزاری مسابقات هیجان‌انگیز و عادلانه، بهرترین تجربه کاربری را برای آن‌ها فراهم آوریم.

مشتاقانه آماده شنیدن نظرات و پیشنهادات ارزنده شما هستیم.

E-Mail: Info@Quiztion.ir

تمامی حقوق کوییزشن متعلق به شرکت رایان توسعه فن آوا می‌باشد. | © 2019 Quiztion