blog

بهترین روشِ مطالعه ی ادبیات کنکور سراسری

By آبان 7, 1399 No Comments
تصویری از آرامگاه حافظ

نکات ساده اما کاربردی برای خواندن ادبیات کنکور سراسری

ممکن است تا به حال با این مورد مواجه شده باشید که یکی از دوستانتان تعداد ساعات کمتری را به درس خواندن اختصاص میدهد، اما نتیجه ای که حاصل میشود به مراتب از کسی که 8 یا 9 ساعت مدام درس خوانده، بهتر است. واقعیت این است که تعداد ساعاتی که درس میخوانید به اندازه ی کیفیت درس خواندن مهم نیست! اگر شما 3 ساعت مفید و هدفمند درس بخوانید بسیار پرثمرتر از 8 ساعت درس خواندنِ بی برنامه یا بی کیفیت است. البته که روش درس خواندن هم از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر نتیجه ی کارتان است.

اهمیت این مسئله برای کنکوری ها بسیار است؛ چرا که کنکور برای اکثریت، آزمونی مهم و حیاتی است و دانش آموزان در این سال با کمبود وقت مواجه اند.

تصویر دختری در حال برگرداندن زمان ساعت به عقب

از طرفی به نظر میرسد از بین دروس مختلفِ کنکور، داوطلبان با زبان فارسی و ادبیات که زبان مادریِ ما است، مشکلی نداشته باشند، اما درصدِ ادبیاتِ شرکت کنندگان سالهای گذشته، خلاف این موضوع را ثابت میکند و این در حالی است که پاسخگویی به سوالات این درس، شامل حال همه ی داوطلبان در رشته های مختلف میشود.

در این مقاله قصد داریم به سراغ ادبیات که یکی از مهم ترین دروس کنکور سراسری است برویم و با بخش های مختلفی که مد نظر طراحان سوال است ،آشنا شویم. هدف ما در این مقاله کمک به کنکوری ها است تا با روش های آسان و کاربردی در خواندنِ این درس آشنا شوند و با اطلاع از بودجه بندی سوالات ادبیات در کنکور سراسری، هدفمند درس بخوانند.

قطعا بکارگیری روش درست و داشتن هدف در هر کاری، بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت.

بودجه بندی و بخش بندیِ سوالات ادبیات کنکور سراسری:

ادبیات، اولین درسی است که داوطلبان کنکور با آن مواجه میشوند، در نتیجه تاثیر بسیاری بر ذهن و روح دانش آموزان میگذارد. قطعا یک شروعِ خوب و امیدوارانه پایان بهتری را رقم میزند. 25 سوال و 18 دقیقه زمان، برای بخش ادبیاتِ کنکوردرنظر گرفته شده است.

دیگر دلیل اهمیت درس ادبیات در کنکور، ضریب آن است. مهم نیست داوطلبِ چه گروهی باشید، در هر صورت این درس شامل همه ی گروه های آزمایشی میشود و ضریب آن 4 است.

سوالات ادبیات عمومی کنکور، به چند دسته تقسیم میشوند:

تصویر پازلی به شکل چراغ

قرابت معنایی و درک مطلب، آرایه های ادبی، لغت و واژگان و املاء، تاریخ ادبیات و زبان فارسی.

بودجه بندی هرکدام از این دسته بندی ها با هم متفاوت است. طبیعی است که با دانستن تعداد هر سوال، میتوانیم زمان بندی بهتری برای درس خواندن داشته باشیم.

با ما همراه باشید تا سَری به هریک از این دسته بندی ها بزنیم و چند روش ساده برای خواندن این درس عمومی را مرور کنیم.

قرابت معنایی در کنکور سراسری:

درک مطلب و قرابت معنایی با 9 سوال، پرچمدار سوالات درس ادبیات است. با اینکه زبان فارسی، زبان مادری ما است اما خیلی از داوطلبان با این بخش مشکل دارند چرا که برخی از سوالات و شعرها مفهومی است . برای مثال به شعر زیر توجه کنید:

تصویری از کتاب رهی معیری” با یاد رنگ و بوی تو نوبهارعشق / همچون بنفشه سر بر گریبان کشیده ام”

 

شاید به طور کلی مفهوم شعر بالا را متوجه شده باشید، اما اگر بخواهید مفهوم آن را در جواب سوالات مشخص کنید، ممکن است بین دو گزینه ی ناکامی شاعر و منزوی شدن عاشق در هجران ، دو به شک باشید. این یکی از سوالات کنکور سراسری سال های پیش است و گزینه مورد نظر طراح، منزوی شدن عاشق در هجران است.

 

 

برای کسب درصد بالا از سوالات قرابت معنایی راهکارهای زیر مفید هستند:

 • تکرار، تکرار، تکرار! با توجه به اینکه فارسی زبان مادری ما است، با تکرار زیاد و خواندن مفهوم کلمات مختلف در هر جمله پس از مدتی خیلی راحت تر میتوانید مفاهیم عبارت های مختلف در جمله ها یا کلمات متفاوت را متوجه شوید.
 • خواندن صحیح! هنگام خواندن ابیات یا جملات متفاوت به علائم نگارشی مثل ویرگول توجه کنید؛ چرا که بعضی از جملات با خوانش های متفاوت، معنای متفاوتی پیدا میکنند.
 • آشنایی با مفاهیم کلّی! در ادبیات هر کلمه یا مفهوم سمبل مورد خاصی است. با شناختن این نمادها، معنی جملات را بهتر متوجه خواهید شد.

زبان فارسی در کنکور سراسری:

تصویری فانتزی از علائم نگارشی

زبان فارسی شامل دستور زبان، نگارش و زبان شناسی است و حدود 5 سوال به آن اختصاص داده شده است. در مبحث زبان فارسی بهتر است بعد از مطالعه و درک کردن صحیح دستورها و مباحث، به سراغ تست زنی بروید چراکه با تکرار میتوانید به درک درستی از آنچه یاد گرفته اید برسید. ممکن است بعضی سوالاتی که در بخش زبان فارسی مطرح میشوند کمی وقت گیر باشند. برای مثال سوالات مربوط به تکواژ به نسبت بقیه موارد به زمان بیشتری احتیاج دارند، اما با فعال نگه داشتن ذهن و تکرار زیاد میتوانید تا حد زیادی سرعت عمل خود را افزایش دهید.

لغات و واژگان در کنکور سراسری:

لغات و املاء در مجموع 5 الی 6 سوال را شامل می شوند. بسیاری از داوطلبان از خواندن بخش املاء صرف نظر میکنند؛ چون تعداد کلماتی که باید خوانده شود زیاد و کمی مشکل است و این در حالی است که معمولا دو سوال از آنها مطرح میشود. در اینجا چند پیشنهاد برای راحتی و خواندن مباحث این بخش پیشنهاد میکنیم.

با عمل به این پیشنهادات شما میتوانید با کمترین زمان به جای حذفِ این بخش، درصد خود را افزایش دهید.

تصویری از حروف مختلف

 • املاء خواندنی نیست! برای یادگیری درست کلمات، برای اولین یا دومین بار به جای چندین بار خواندن و گذر کردن، واژگان را یادداشت کنید. این کار به ذهن شما کمک میکند تا املای درست کلمات را راحت تر به ذهن بسپارد. همچنین این روش برای کسانی که حافظه تصویری خوبی دارند، بسیار مفید است.
 • هر شب 10 الی 15 کلمه جدید یاد بگیرید، شب بعدی ضمن مرور کلمات قبلی، 10 کلمه جدید به آن اضافه کنید. قطعا خواندن 10 کلمه ی فارسی زمان زیادی نمیگیرد، اما خواندن تعداد زیادی از کلمات نه تنها زمان زیادی میگیرد، بلکه بازدهی قابل توجهی هم ندارد.
 • واژگانی که فکر میکنید فرّار یا مشکل هستند را روی کاغذی نوشته و کاغذ را جایی که در طول روز زیاد به چشمتان میخورد بچسبانید. این کار به شما کمک میکند تا بدون صرف هیچ وقتی ، در طول روز چند بار این کلمات را مرور کنید؛ در نتیجه پس از مدتی ناخودآگاه این کلمات ملکه ذهنتان میشود.
 • به کلماتی که چند نوع حالت نوشتاری دارند توجه کنید! برای مثال شما با خواندن کلمه ی انخفاض و تمرین آن، املای صحیح و معنی آن که شکست میباشد را یاد میگیرید، اما ممکن است اگر با همین کلمه در تست مواجه شوید، با دیدن سه گزینه ی دیگر که انخفاذ، انخفاظ و انخفاز است دچار تردید شوید که املای درست آن کدام است!

خالی از لطف نیست تا یکی از برنامه هایی که چنین امکانی را برای شما فراهم میکند تا بتوانید املای متفاوت کلمات را با معنی آنها بررسی کنید را معرفی کنیم.

کوییزشن یکی از چندین بازی در سبک سوال و جواب میباشد؛ یکی از مزیّت های کوییزشن – به خصوص برای کنکوری ها – بخش املاء و واژگانِ این بازیِ دانستنی است.

نود درصد سوالاتی که در بخش املاء و واژگان کوییزشن هستند، برگرفته از سوالات سال های قبل درس ادبیات کنکور سراسری است. از این رو شما میتوانید در کمتر از 70 ثانیه 7 تست کنکور سالهای پیش را مرور کنید، و با سه گزینه مرتبط که میبینید، بهتر و راحت تر گزینه صحیح را به خاطر بسپارید.

تاریخ ادبیات در کنکور سراسری:

2 تا 3 سوال از سوالات ادبیات کنکور، متعلق به تاریخ ادبیات است. در درجه اول ممکن است حفظ کردن تعداد زیادی کتاب از بزرگان و قرن زندگی آنها مشکل به نظر برسد، اما با تکرار زیاد میتوانید به سوالات این بخش، راحت تر پاسخ دهید.

تصویری از بوستان سعدی

برای مثال، همه ی ما میدانیم که بوستان و گلستان از آثار سعدی است، اما ممکن است نام آفریننده ی اثر خون خورشید را ندانیم؛ این به این دلیل است که بوستان و گلستان از بچگی در گوشِ ما شنیده شده و در ذهن ما جای گرفته است.

پس برای بخش های حفظی مثل تاریخ ادبیات، تکرار مرتب بسیار کارساز است. همچنین روشی که در بالا ذکر شد ( در خصوص چسباندن مطالبی که سخت تر به خاطر میسپارید، در جایی که بسیار در روز میبینید) بسیار مفید است.

 

 

 

آرایه های ادبی در کنکور سراسری :

آخرین بخش در خصوص سوالات مرتبط به ادبیات که در اینجا بررسی میکنیم، آرایه های ادبی است. 3 یا 4 سوالی که در بخش ادبیات کنکور با آن مواجه میشوید مربوط به آرایه ها است.

تصویری از مولانا

در این بخش شما باید ابتدا معنی و مفهوم هر آرایه را به خوبی درک کنید اما این کافی نیست.گاهی ممکن است در شعر تشخیص این آرایه ها مشکل باشند یا دو مورد را با هم اشتباه بگیرید.

به سوال زیر توجه کنید:

در بیت (( ای دیو سپید پای در بند / ای گنبد گیتی ای دماوند)) کدام آرایه وجود ندارد؟

الف) ترصیع

ب) کنایه

ج) تلمیح

د)استعاره

در سوال بالا ممکن است شما معنا و کاربرد هر یک از 4 گزینه را بدانید، اما تشخیص آن در عمل، کمی برایتان مشکل باشد.

تنها راه درک درست آن دیدن این آرایه ها در شعر است؛ پس تکرار و تست زدن زیاد می تواند بسیار کاربردی باشد.

 کوییزشن؛ بازی با ادبیات کنکور

کوییزشن یکی از بازی های اطلاعات عمومی است که محوریت آن سوال و جواب است. اما کنکور و بازی؟

همیشه مرکز توجه افراد در سال کنکور، درس است و بسیاری فکر میکنند که در این سال باید قید تفریح یا بازی و سرگرمی را زد، غافل از اینکه سلامت و آرامش روح است که میتواند شما را پرقدرت در این مسیر جلو ببرد.

شاید در نگاه اول ترکیب ادبیات و کنکور با بازی کمی ضد و نقیض باشد، اما در چند جمله بعدی متوجه ربط این دو به هم خواهید شد.

ادبیات پارسی، واژگان و املاء، 3 دسته بندی از 38 دسته بندی بازیِ اطلاعات عمومی کوییزشن هستند.در بیش از 90 درصد سوالاتی که در این سه دسته بندی مطرح شده ، از سوالات کنکور سال های قبل استفاده شده . تیم طراحی سوال کوییزشن همواره سعی بر این دارند تا سوالاتی که شامل نکات تستی، سوالات پرتکرار سالهای گذشته و یا سوالاتی که ممکن است مد نظر طراحان باشد را در این سه بخش جای دهند. لازم به ذکر است که این سوالات مرتب در حال به روز رسانی و بهتر شدن هستند.

در بخش ادبیات پارسی میتوانید سوالات دستور زبان و آرایه ها و یا تاریخ ادبیات را مشاهده کنید.

در بخش واژگان میتوانید مترادف ها و متضاد کلمات را مرور کنید.

در بخش املاء، طرز نوشتن صحیح کلمات را یاد بگیرید و با مقایسه کلماتی که در گزینه ها آمده، کلمات مشابه را ببینید و یک قدم از طراحان سوال و نکات انحرافی سوال هایشان جلوتر باشید.

برای مثال تمامی سوالاتی که در بالا در بخش های مختلف مطرح شد، از بازی کوییزشن انتخاب شده بود.

تمامی این موارد دست در دست هم داده اند تا ارتباط بازی و کنکور معنا دار شود و شما بتوانید سرگرمی و تنوع را همزمان با درس خواندن تجربه کنید.

چرا بازی کوییزشن میتواند در پاسخگویی به سوالات ادبیات کنکور سراسری موثر باشد؟

 • کوییزشن به کنکوری ها این امکان را میدهد تا تست زدن را با هیجان تجربه کنند ؛ در تمام مدتی که مشغول پاسخگویی به سوالات ادبیات هستید، میتوانید علاوه بر تست زدن و یادگیری، هیجانِ یک رقابت سالم را تجربه کنید و کمی از یکنواختیِ سال کنکور خارج شوید.
 • طبق بررسی ها گاهی تا 70 درصد سوالات کنکور سراسری مشابه سالهای قبل هستند و یا نکاتی مشابه سال های قبل دارند ؛ در نتیجه یکی از راه های یادگیری و کسب درصد بالا، مطالعه و زدن تست های سال های قبل است. کوییزشن این امکان را به شما میدهد تا همزمان با مسابقه و رقابت، سوالات سال های قبلِ درس ادبیات را در کمتر از چند دقیقه مرور کنید.
 • مدت زمان پاسخگویی به هر سوال ادبیات در کنکور سراسری، 34 ثانیه است. این در حالی است که شما در کوییزشن تنها 10 ثانیه فرصت دارید تا گزینه ی صحیح را انتخاب کنید. پاسخ به سوالات در کمتر از زمان تعیین شده ،باعث افزایش سرعت تست زنی میشود.
 • کسب درآمد! کوییزشن مسابقات بسیاری در موضوعات مختلف برگزار میکند که به برندگان و نفرات برتر، جوایز نقدی و غیرنقدی اهدا میشود. از آنجایی که دانش آموزان کنکوری مطالعه زیادی دارند، احتمال برنده شدن آنها در موضوعات مختلف به خصوص ادبیات و املاء و واژگان بسیار بالاست. در نتیجه آنها میتوانند حتی در سال پرمشغله کنکور هم درآمد کسب کنند.

سخن آخر اینکه:

سال کنکور به اندازه ی  کافی برای بسیاری از دانش آموزان نگران کننده هست،پس سعی کنید با تفریح یا کارهای ساده در عین مفید استفاده کردن از این زمان، روحیه خود را حفظ کنید و وارد چرخه ی بی حوصلگی و ناامیدی نشوید.

 

اشتراک گذاری
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

کوئیزشن بزرگترین بازی محتوا محور کاملا ایرانی.

کوئیزشن با هدف اعتلای فرهنگ یادگیری جمعی و همچنین تشویق عموم مردم جامعه در سراسر ایران عزیز به ارتقای سطح معلومات خود خلق شده است.

در این مسیر کوشیده‌ایم با در نظر گرفتن طیف وسیعی از سلایق کاربران و ارائه دسته‌بندی‌های جذاب و متنوع و همچنین برگزاری مسابقات هیجان‌انگیز و عادلانه، بهرترین تجربه کاربری را برای آن‌ها فراهم آوریم.

مشتاقانه آماده شنیدن نظرات و پیشنهادات ارزنده شما هستیم.

E-Mail: Info@Quiztion.ir

تمامی حقوق کوییزشن متعلق به شرکت رایان توسعه فن آوا می‌باشد. | © 2019 Quiztion